Două persoane din Cantemir, sancționate după ce au dat foc la deșeuri menajere
Două cazuri de incendiere a resturilor vegetale și a deșeurilor menajere au fost depistate de inspectorii de mediu în localitățile Leca și Acui din raionul Cantemir. Potrivit Inspectoratului pentru Protecția Mediului, din cauza temperaturilor ridicate incendiul s-a extins și pe terenurile adiacente, unde a ars o suprafață de aproximativ 0,09 hectare de vegetație uscată.
„Aceste incidente, provocate de inconștiența cetățenilor și agravate de temperaturile ridicate, au dus la extinderea incendiilor pe terenurile adiacente, unde vegetația uscată a ars pe o suprafață de aproximativ 0,09 hectare. Ca urmare a acestor acțiuni, au fost cauzate daune materiale semnificative, inclusiv incendierea unor bunuri imobile din apropiere”notează reprezentanții instituției.
Autoritățile precizează că au inițiat „două procese contravenționale pentru nerespectarea modului stabilit de ardere a deșeurilor industriale, de construcție, a biodeșeurilor, a deșeurilor municipale și de altă natură”.
Persoanele vinovate riscă amendă de la 10 000 de lei până la 15 000 de lei, sau muncă neremunerată în folosul comunității de la 40 la 60 de ore.
În context, Inspectoratul pentru Protecția Mediului face apel către cetățeni să fie responsabili și să evite incendierea resturilor vegetale și a deșeurilor menajere, pentru a preveni astfel de incidente și pentru a proteja mediul și bunurile comunității.
Avocatul Poporului s-a sesizat în cazul deținutului ucis de un polițist de la IP Călărași
Avocatul Poporului, Ceslav Panico, s-a sesizat în legătură cu decesul unui deținut, în incinta Judecătoriei Strășeni. Acesta și- pierdut viața în urma unui incident în care a fost implicată escorta poliției.
(VIDEO) Tâlhari cu ghinion în Chișinău. Au amenințat cu cuțitul două persoane, dar oricum nu au găsit nimic bun furat
Trei tineri de 19, 20 și 25 de ani, originari din Chișinău, raioanele Șoldănești și Hîncești, au fost reținuți de polițiștii sectorului Centru, fiind suspectați de comiterea unei tâlhării în capitală.
Focuri de armă la Judecătoria Strășeni, după ce un deținut a vrut să evadeze
Un deținut a fost rănit mortal, după ce a încercat să evadeze în timă ce era escortat la Judecătoria Strășeni. Individul în vârstă de 23 de ani, condamnat pentru huliganism, se afla sub escorta angajaților Inspectoratului de Poliție Călărași.