Un șofer riscă să rămână pieton, după ce a fost prins circulând cu 152 km/h

Un șofer a fost surprins circulând cu 152 km/h pe centura de ocolire a municipiului Chișinăului, cu 62 km/h peste limita legală. Acesta riscă o amendă de până la 2.500 de lei cu suspendarea permisului pentru o perioadă între 30 și 45 de zile.

publicat de Veronica Ciortan
marți, 3 iunie 2025, 19:08
Un șofer riscă să rămână pieton, după ce a fost prins circulând cu 152 km/h
„Polițiștii Secției escortă și misiuni speciale din cadrul INSP au fixat cu aparatul de măsurat viteza TruCAM șoferul unei Șkoda în timp ce se deplasa pe centura de ocolire a municipiului Chișinău cu viteza de 152 km/h , depășind limita legală cu 62 km/h.Șoferul de 55 de ani riscă amendă de până la 2 500 de lei cu suspendarea exercitării dreptului special de a conduce vehicule pe un termen de la 30 la 45 de zile”, se arată în comunicatul emis de Poliția Națională citat de Realitatea.MD.

În ultimele 24 de ore, pe teritoriul Republicii Moldova, polițiștii au depistat 700 de șoferi care au depășit regimul de viteză stabilit pe sectorul de drum. Poliția Națioanlă reamintește că respectarea limitelor legale de viteză este esențială pentru siguranța tuturor participanților la trafic.

Cetățean al Federației Ruse, ofițer FSB, reținut de SIS la intrare în R. Moldova

Serviciul de Informații și Securitate, sub conducerea procurorilor PCCOCS, a reținut un cetățean al Federației Ruse, ofițer FSB, la intrare în Republica Moldova. Acesta ar fi colectat informație cu privire la regiunea din stânga Nistrului, mai exact zona de securitate. Prin urmare, la solicitarea Procuraturii pentru Combaterea Criminalității Organizate și Cauze Speciale (PCCOCS) învinuitul a fost plasat în arest preventiv pentru 30 de zile.