Cazul șoferului care s-a bușit cu BMW-ul într-un copac, la Cahul. Era urmărit de un echipaj INSP

Au apărut noi detalii despre accidentul de noaptea trecută din raionul Cahul, unde un bărbat a rămas blocat între fiarele contorsionate ale unui BMW cu care s-a bușit într-un copac.

publicat de Vadim Ungureanu
marți, 8 octombrie 2024, 11:56
IGSU

Potrivit informațiilor oferite de INSP, Direcţiei patrulare SUD, șoferul nu s-a oprit la cerințele legale ale polițiștilor de patrulare și a continuat deplasarea pe străzile din municipiul Cahul, apoi a ieșit pe traseul R-32, scrie ziuadeazi.md.

Continuând deplasarea, urmărit de echipa de patrulare cu somare de a se stopa, conducătorul automobilului BMW categoric a ignorat prevederile legale ale poliției de a se stopa. Urmare, conducând cu viteză excesivă pentru a scăpa din vizorul poliției a pierdut controlul volanului în curbă și a derapat de pe traseu, tamponându-se într-un copac.

S-a stabilit că conducătorul mijlocului de transport nu deținea dreptul special de a conduce și fiind testat cu aparatul de tip Drager a arătat o concentrație de 0.06 mg/l.

De notat ar mai fi că în cabină avea patru pasageri. Trei au avut nevoie, de asemenea, de careva îngrijiri medicale.

Percheziții CNA, la Taraclia. Președintele raionului și alți doi funcționari, suspectați de trucare a licitațiilor și abuz de serviciu

Ofițerii Centrului Național Anticorupție și procurorii Procuraturii municipiului Cahul desfășoară astăzi percheziții într-o cauză penală pornită pe faptul unor presupuse acțiuni abuzive comise de președintele raionului Taraclia, în complicitate cu președintele Comisiei construcții și un specialist în domeniul achizițiilor publice.