Cadavrele carbonizate ale două persoane găsite, la Basarabeasca și Soroca

Două persoane au ars de vii în propriile locuințe, după ce aceastea au fost cuprinse de flăcări. Tragediile au avut loc pe parcursul zilei de ieri, 26 Ianuarie, în raioanele Basarabeasca și Soroca.

publicat de Vadim Ungureanu
sâmbătă, 27 ianuarie 2024, 11:52
foc

Primul caz a fost înregistrat în amiaza zilei în localitatea Cioc-Maidan, unde în urma unui incendiu de către pompieri a fost depistat într-o locuință cadavrul carbonizat al proprietarului, un bărbat în vârstă de 59 de ani.

Cel de-al doilea caz a avut loc în jurul orei 20:00, în localitatea Dărcăuți, raionul Soroca. Pompierii au fost alertați despre faptul că o casă din localitate a fost cuprinsă de flăcări. La fața locului s-a stabilit că focul a distrus 60% din acoperișul casei, dar și bunurile materiale.

Ulterior, în antreu a fost depistat cadavrul carbonizat al proprietarului, un bărbat în vârstă de 75 de  ani.

Este de menționat că tot ieri, în jurul orei 07:27, o femeie în vârstă de 90 de ani, din localitatea Țambula, din raionul Sîngerei, a ajuns la spital intoxicată cu fum, după ce tavanul casei sale a fost cuprins de flăcări.