O tânără mămă a născut al VII-lea copil în ambulanță

În amiaza zilei de ieri, 6 august, o echipă din cadrul SAMU Strășeni a asistat la nașterea unui băiețel sănătos chiar în timpul transportării către spital.

publicat de Veronica Ciortan
joi, 7 august 2025, 15:27
O tânără mămă a născut al VII-lea copil în ambulanță

La ora 11:51, o gravidă de 29 ani a sunat la Serviciul 112 și a solicitat ambulanța pentru că era la a VII-a naștere și avea contracții frecvente. În 6 minute, echipa AMU a ajuns la adresa indicată și a preluat de urgență pacienta aflată în travaliu. 

În pofida eforturilor depuse de a ajunge repede la maternitate, nașterea s-a declanșat spontan, iar personalul medical a intervenit prompt și profesionist. Primul țipăt s-a auzit la ora 12:12, micuțul a venit pe lume în siguranță, având o greutate de aproximativ 3 kg, cu scorul Apgar de 8-9 puncte.

Ulterior, lăuza și nou-născutul în stare satisfăcătoare au fost transmiși specialiștilor din cadrul IMSP Institutul Mamei şi Copilului pentru îngrijiri medicale corespunzătoare.

Concediile suplimentare pentru vechime în sectorul public vor fi eliminate din 2027. Ce alte modificări sunt propuse

Angajații din sectorul public nu vor mai beneficia de concedii suplimentare acordate pentru vechimea în muncă, iar concediile de odihnă vor fi calculate în zile lucrătoare și nu în zile calendaristice. Modificările fac parte dintr-un pachet de reforme prezentat de ministra Muncii și Protecției Sociale, Natalia Plugaru, și ministrul Finanțelor, Andrian Gavriliță.