Participanții la lichidarea consecințelor avariei de la Cernobîl vor primi alocații de stat majorate
Participanții la lichidarea consecințelor avariei de la Centrala Atomică Electrică Cernobîl, cu grad de dizabilitate sever, accentuat și mediu vor primi alocații lunare de stat majorate. Parlamentul a votat în lectura a doua un proiect de modificare a Legii cu privire la protecția socială suplimentară a unor categorii de populație.
Alocațiile lunare de stat vor fi majorate cu 250 de lei de la 1 august curent. Acestea vor fi acordate persoanelor cu dizabilități din rândul militarilor, ofițerilor de informații și securitate, persoanelor din corpul de comandă și din trupele organelor afacerilor interne și din sistemul administrației penitenciare, a căror dizabilitate este cauzată de rănire, contuzionare sau schilodire la lichidarea consecințelor avariei de la C.A.E. Cernobîl. Este vorba inclusiv de persoane care au fost încadrate în grad de dizabilitate ca urmare a participării la lichidarea consecințelor avariei de la C.A.E. Cernobîl, fiind trimise în deplasări de serviciu de către ministere, departamente, întreprinderi și organizații, precum și persoane care s-au îmbolnăvit de boală actinică sau au dobândit dizabilitate în urma intervențiilor pentru lichidarea consecințelor avariei.
Totodată, de alocații majorate vor beneficia și soții supraviețuitori ai participanților la lichidarea avariei, precum și unul dintre părinții participanților la lichidarea consecințelor avariei de la C.A.E. Cernobîl care au decedat. Alocații majorate vor primi și persoanele care au participat la lichidarea consecințelor avariei de la C.A.E. Cernobîl sau care au venit în anul 1986 din zona de înstrăinare și au primit cetățenia Republicii Moldova. În acest context, Guvernul va aloca 4 milioane de lei.
Inițiativa legislativă aparține deputatei din Fracțiunea parlamentară „Partidul Acțiune și Solidaritate”, Iulia Dascălu, și a fost elaborată în scopul sporirii gradului de protecție a persoanelor vulnerabile.
Decizia privind vânarea căprioarelor a fost suspendată. Ministerul Mediului anunță consultări
Decizia privind cota de vânătoare la caprioare a fost suspendată de ministrul mediului, Gheorghe Hajder, pe fondul reacțiilor și nemulțumirilor apărute în spațiul public. Oficialul a declarat că vor fi organizate consultări publice extinse pentru a decide cum va fi gestionată în continuare populația de căprioare, fără a afecta pădurile.
Rezultate bune la BAC: promovabilitatea a urcat la 75,4%, iar 85 de elevi au obținut media maximă
Un număr record de 85 de absolvenți au obținut media generală 10 la examenul național de bacalaureat din 2026, iar rata de promovare a crescut pentru al treilea an consecutiv, ajungând la 75,4%. Datele au fost prezentate joi de ministrul Educației și Cercetării, Dan Perciun, și directoarea Agenției Naționale pentru Curriculum și Evaluare, Lilia Ivanov.
Copilă de 13 ani, înghițită de apa unui iaz, la Soroca. Ar fi mers la scăldat cu fratele mai mic
O copilă a murit, după ce s-a înecat într-un iaz. Tragedia a avut loc în după-amiaza zilei de 25 iunie 2026, la ora 13:54, în iazul „Ivancea” din municipiul Soroca.