Dorin Recean l-a vizitat pe Alexei Eremciuc, veteran al celui de-al Doilea Război Mondial: „Datoria noastră este să păstrăm pacea pentru care ați luptat”

Prim-ministrul Dorin Recean l-a vizitat pe veteranul Alexei Eremciuc, din satul Grigorăuca, raionul Sângerei, căruia i-a mulțumit pentru curaj și patriotism, urându-i multă sănătate și putere. Șeful Guvernului a menționat că veteranul, tată a șase copii, este un exemplu atât pentru familia sa, cât și pentru foarte mulți oameni din Republica Moldova.

publicat de Anatol Chirilov
joi, 9 mai 2024, 10:36
Dorin Recean

Veteranii noștri poartă și acum în amintiri ororile războiului și durerea provocată de el. Datoria noastră este să păstrăm pacea pentru care bunicii și străbunicii noștri au luptat și să asigurăm un viitor mai bun generațiilor viitoare", a menționat premierul Dorin Recean. 

Potrivit șefului Executivului, Ziua Victoriei împotriva nazismului și a comemorării eroilor căzuți în cel de-al Doilea Război Mondial reprezintă o ocazie de a onora curajul și sacrificiul veteranilor, dar și un moment în care să vorbim despre pace și ororile oricărui război. 

Alexei Eremciuc are 100 de ani și este unicul veteran rămas în viață din raionul Sângerei. În prezent, în Republica Moldova sunt 37 de veterani ai celui de-al Doilea Război Mondial.

Serghei Ivanov – Fermierii suspendă protestele după discuțiile din Parlament, dar avertizează că vor reveni în stradă dacă promisiunile nu vor fi respectate

Deputatul Partidului Nostru și președintele Comisiei parlamentare pentru agricultură și industrie alimentară, Serghei Ivanov, a declarat că fermierii au decis să înceteze acțiunile de protest și blocajele organizate în ultimele zile, după discuțiile purtate la Parlament cu președintele Legislativului, Igor Grosu. Totodată, agricultorii au transmis un avertisment clar că vor reveni la proteste dacă angajamentele asumate de autorități nu vor fi respectate.