Un moldovean și-a burdușit automobilul cu țigări, dar a fost prins de polițiștii români de frontieră

Polițiștii români de frontieră din cadrul Punctului de Trecere a Frontierei Galați - Rutier a descoperit, în spătarele banchetelor unui autoturism ţigarete, cu timbru de acciză din Republica Moldova.

publicat de Anatol Chirilov
miercuri, 20 martie 2024, 13:39
Țigări

În data de 20 martie a.c., în jurul orei 07.30, în Punctul de Trecere a Frontierei Galați - Rutier –I.T.P.F. Iaşi, s-a prezentat pentru efectuarea formalităţilor de control, pentru a intra în ţară, un bărbat, cu dublă cetățenie, română și R. Moldova, în vârstă de 43 de ani, la volanul unui autoturism înmatriculat în România.

În baza profilului de risc, s-a procedat la efectuarea unui control amănunţit asupra mijlocului de transport, ocazie cu care au fost  descoperite, în spătarele banchetelor autoturismului, ţigarete  cu timbru de acciză din Republica Moldova.

Conform prevederilor legale, persoana a fost sancționată contravențional cu amendă în valoare de 10.000 de lei, iar ţigaretele  au fost ridicate în vederea confiscării.

Țigări
Țigări
Țigări