Peste 23 mln. lei investiți în sistemul medical local din raionul Sîngerei în perioada 2022-2025

Ala Nemerenco a discutat cu personalul și pacienții din Sîngerei despre provocările și necesitățile din sistemul de sănătate la nivel local, dar și despre accesul la servicii medicale bune și medicamente. La fel, în discuții au fost evidențiate și investițiile care s-au făcut în ultimii patru ani în instituțiile medicale din raion, modernizări ce le-au oferit condiții de muncă angajaților și servicii mai calitative pacienților.

publicat de Veronica Ciortan
marți, 12 august 2025, 18:19
Peste 23 mln. lei investiți în sistemul medical local din raionul Sîngerei în perioada 2022-2025

În perioada 2022-2025, Ministerul Sănătății, inclusiv cu sprijinul partenerilor de dezvoltare, a investit aproximativ 23,4 milioane de lei în modernizarea sistemul medical din Sîngerei.

Ministerul va continua să investească în infrastructura medicală, în dotarea cu echipament modern și în creșterea atractivității sistemului pentru specialiștii din domeniu, pentru a asigura servicii medicale sigure și de calitate în toate regiunile țării, comunică instituția.

Concediile suplimentare pentru vechime în sectorul public vor fi eliminate din 2027. Ce alte modificări sunt propuse

Angajații din sectorul public nu vor mai beneficia de concedii suplimentare acordate pentru vechimea în muncă, iar concediile de odihnă vor fi calculate în zile lucrătoare și nu în zile calendaristice. Modificările fac parte dintr-un pachet de reforme prezentat de ministra Muncii și Protecției Sociale, Natalia Plugaru, și ministrul Finanțelor, Andrian Gavriliță.