Accident, soldat cu deces, la Ștefan Vodă. Șoferul unui Mercedes - reținut

Un bărbat a murit, după ce mașina cu care se deplasa s-a izbit într-un copac. Tragedia a avut loc în această dimineață, în jurul orei 05:15, în satul Slobozia din raionul Ștefan Vodă.

publicat de Vadim Ungureanu
duminică, 29 martie 2026, 10:13
IGP

Potrivit informațiilor preliminare, un bărbat de 31 de ani, aflat la volanul unui Mercedes înmatriculat în alt stat, având în calitate de pasager un alt bărbat de 44 de ani, ar fi pierdut controlul mașinii din cauza vitezei excesive.

Autoturismul a derapat de pe carosabil și s-a tamponat într-un copac, ulterior fiind proiectat în alt copac. 

În urma impactului, pasagerul a decedat pe loc.

După producerea accidentului, șoferul a părăsit locul faptei, însă a fost ulterior identificat de polițiști și urmează să fie reținut pentru 72 de ore. 

Acesta a refuzat testarea alcoolscopică și prelevarea probelor biologice.

Poliția întreprinde acțiuni în vederea stabilirii tuturor circumstanțelor.