(VIDEO) Pastile Subutex care urmau să ajungă într-un penitenciar din capitală, ridicate de polițiști

Ofițerii Direcției combaterea criminalității organizate a INI în comun cei de urmărire penală ai Inspectoratului de Poliție Botanica, sub conducerea Procuraturii mun. Chișinău- Oficiul Botanica, au demascat o schemă de introducere ilegală a drogurilor pe teritoriul Republicii Moldova, documentată timp de trei luni.

publicat de Anatol Chirilov
joi, 25 aprilie 2024, 11:20
Pastile Subutex

În urma măsurilor speciale de investigație și acțiunilor de urmărire penală, oamenii legii au stabilit că drogurile erau introduse în țară prin intermediul autocarelor  de pe ruta Paris-Chișinău, fiind camuflate în coletele transportate din Franța spre Republica Moldova.

Miercuri, 24 aprilie curent, ofițerii de investigație în comun cu agenții de patrulare ai INSP, pe traseul Otaci-Dondușeni, au  reținut în flagrant un bărbat de 31 de ani, în timp ce se deplasa cu o Skoda Octavia. 

În urma perchezițiilor efectuate, polițiștii au depistat și ridicat o cantitate  mare de  pastile de tip „Subutex” în valoare totală de aproximativ 200 000 de lei.

În cadrul documentării s-a stabilit că drogurile urmau a fi introduse ilegal în Penitenciarul nr. 9 „Pruncul” din mun. Chișinău.

Suspectul a fost reținut pentru  72 de ore, iar conform legislației în vigoare persoana culpabilă de asemenea infracțiune riscă de la 7 la 15 ani de închisoare.

Investigațiile continuă pentru stabilirea tuturor circumstanțelor, dar și identificarea persoanelor implicate  în activitatea ilicită.