Polițiștii de frontieră au lăsat fără mașină un american, la ieșirea din R.Moldova
Polițiștii de frontieră au ridicat ieri un certificat de înmatriculare falsificat și un autoturism, până la elucidarea circumstanțelor. Documentat este un cetățean al SUA în vârstă de 49 de ani.
Străinul s-a prezentat în punctul de trecere a frontierei Tudora, pe sensul de ieșire din R. Moldova, la volanul unui autoturism care este înmatriculat în Bulgaria.
În timpul controlului de rigoare, polițiștii de frontieră au depistat indici de falsificare în certificatul de înmatriculare auto. La cele constatate, șoferul nu a putut oferi careva informații, declarând faptul că nu cunoștea de statutul documentului.
În continuare, cercetările sunt desfășurate de către polițiștii de frontieră din cadrul Direcției regionale EST.Persoanei i-a fost autorizată trecerea frontierei de stat în calitate de pieton
141 de străini, implicați în infracțiuni pe teritoriul Moldovei timp de jumătate de an. Care sunt cele mai frecvente
În perioada 1 ianuarie – 31 mai 2026, în Moldova s-au înregistrat 54 de infracțiuni, în care au fost implicați 141 de cetățeni străini. Conform informațiilor obținute de Realitatea, printre cele mai frecvente fapte ilicite se numără organizarea migrației ilegale, escrocheriile cibernetice și traficul de influență.
(VIDEO) Femeie lasată fără sute de mii de lei de „ofițere de ocazie” SIS, la Ungheni
Polițiștii din Ungheni investighează o escrocherie complexă în care o femeie de 53 de ani a pierdut sute de mii de lei.
Poliția Națională acuză un deputat de faptul că ar fi accidentat cu tractorul un polițist, la Ștefan Vodă
Poliția documentează un incident produs, astăzi, în raionul Ștefan Vodă. În timpul intervenției oamenilor legii la un caz de blocare a carosabilului, deputatul Sergiu Stefanco a blocat intenționat traseul cu un tractor și nu s-a conformat solicitărilor legale ale poliției. Mai mult, acesta a pus în mișcare utilajul, lovind un polițist cu roata tractorului.