Șef din cadrul Primăriei mun. Chișinău: Aerul condiționat în transport public nu prezintă pericol

Călătorilor nu trebuie să le fie frică de aerul condiționat din transportul public municipal. Șoferii sunt instruiți cum să îl gestioneze ca să nu prezinte pericol, a spus șeful adjunct al Direcției generale asistență medicală și socială din municipiul Chișinău, Vladimir Bolocan, citat de IPN.MD.

publicat de Vadim Ungureanu
marți, 16 iulie 2024, 07:11
Trolic

Subiectul a fost abordat la ședința operativă a serviciilor municipale în contextul sesizării situațiilor în care unii călătorii le ce taxatorilor sau șoferilor să deconecteze sistemul de aer condiționat de teama că le-ar putea face rău.

În contextul temperaturilor caniculare, Vladimir Bolocan a atenționat persoanele cu hipertensiune arterială, cele cu probleme cariatide, femeile însărcinate și copiii să evite să iasă din cază între orele 11.00-17.00.

Sub nicio formă copii nu trebuie lăsați singuri în mașină, chiar și cu climatizorul pornit. Vladimir Bolocan recomandă părinților, de fiecare dată când au nevoie să părăsească vehiculul, să ia cu ei copii cu ei, chiar dacă e vorba de perioade scurte de timp.


Săptămâna trecută, punctele de triaj și asistență anticaniculară au fost vizitate de peste 3000 de persoane, iar ambulanța a fost solicitată pentru 587 de persoane cărora li s-a făcut rău din cauza temperaturilor ridicate. Au fost raportate 25 de cazuri de insolație, 11 la copii și 14 la adulți.

Concediile suplimentare pentru vechime în sectorul public vor fi eliminate din 2027. Ce alte modificări sunt propuse

Angajații din sectorul public nu vor mai beneficia de concedii suplimentare acordate pentru vechimea în muncă, iar concediile de odihnă vor fi calculate în zile lucrătoare și nu în zile calendaristice. Modificările fac parte dintr-un pachet de reforme prezentat de ministra Muncii și Protecției Sociale, Natalia Plugaru, și ministrul Finanțelor, Andrian Gavriliță.