Guvernul a aprobat Programul „Satul European” pentru ani 2024-2028
Programul Național de dezvoltare locală „Satul European" pentru anii 2024-2028 a fost aprobat de Guvern. Costurile implementării programului sunt estimate la peste 5,3 miliarde de lei, dintre care din bugetul de stat, prin intermediul Fondului Național de Dezvoltare Regională și Locală, va fi asigurată suma de peste 2,5 miliarde de lei.
Astfel, proiectul prevede ca, până în 2028, circa 200 de mii de locuitori vor avea acces la rețeaua de apeduct și 37 de mii de persoane vor fi conectate la rețeaua de canalizare. De asemenea, 250 de mii de persoane din 100 de localități urmează să beneficieze de sistem de iluminat public îmbunătățit.
Programul mai urmărește ca, peste patru ani, în cel puțin 250 de localități să fie renovate sau reabilitate clădirile publice, 375 de mii de locuitori să beneficieze de săli și terenuri sportive moderne, iar 250 de mii de locuitori - de infrastructură îmbunătățită a edificiilor culturale și turistice. De asemenea, în cel puțin 65 de localități va crește ponderea de energie regenerabilă în totalul energiei consumate.
Totodată, 400 de angajați ai autorităților publice locale vor avea capacități consolidate în scrierea, managementul, monitorizarea și evaluarea proiectelor investiționale.
Control mai strict în construcții: verificări electronice și raportări trimestriale pentru specialiști
Guvernul a aprobat astăzi modificări legislative ce vizează controlul calității în sectorul construcțiilor. Ajustările țin de verificarea mai riguroasă a documentației de proiect, expertiza tehnică a proiectelor și construcțiilor, precum și atestarea mai multor categorii de specialiști în construcții.
UPDATE // IGP confirmă cazul angajatului BPDS Fulger împușcat
UPDATE // Poliția Națională a confirmat faptul că un angajat al BPDS Fulger a fost rănit cu un foc de armă, despre care a scris PulsMedia.MD cu referire la surse.
Studenții vor trebui să declare dacă au folosit inteligența artificială la redactarea lucrărilor universitare
Studenții vor trebui să declare dacă au folosit inteligența artificială la redactarea lucrărilor de licență, masterat și doctorat, dar și în alte activități academice. Prevederea se regăsește în Regulamentul-cadru privind integritatea academică în instituțiile de învățământ superior, aprobat miercuri de Guvern.