Președintele Maia Sandu a avut o discuție telefonică cu Premierul Poloniei, Donald Tusk
Șeful statului a avut o convorbire telefonică cu premierul Poloniei, Donald Tusk, înaintea preluării de către Polonia a Președinției Consiliului Uniunii Europene.
Discuțiile au vizat prioritățile Republicii Moldova pentru accelerarea procesului de aderare la Uniunea Europeană, inclusiv deschiderea grupurilor de capitole de negocieri, avansarea debursării fondurilor din Planul de Creștere pentru Moldova, eliminarea cotelor pentru exporturile unor produse agricole și abolirea completă a taxelor de roaming dintre Republica Moldova și UE.
De asemenea, aderarea Moldovei la zona unică de plăți în euro (SEPA) rămâne un obiectiv important, facilitând tranzacțiile financiare și sprijinind mediul de afaceri. Aceste măsuri vor aduce beneficii concrete cetățenilor, prin oportunități economice sporite, costuri de transfer mai mici și o integrare mai strânsă cu piața economică europeană.
Cei doi lideri au abordat și subiecte privind relațiile bilaterale, cooperarea economică, sprijinul polonez pentru dezvoltarea Moldovei și aspectele legate de securitatea regională. Polonia rămâne un partener de încredere al Moldovei în parcursul european și în consolidarea stabilității în regiune.
Anastasia Taburceanu pleacă de la Moldatsa și promite să restituie sporurile salariale
Anastasia Taburceanu a anunțat că și-a depus cererea de eliberare din funcție și că va restitui toate sumele încasate sub formă de sporuri și adaosuri la salariul de bază pe perioada în care a activat în cadrul instituției.
Raport Promo-LEX privind finanțarea partidelor: Mai multe donații de la cetățeni și cheltuieli neraportate
Partidele politice din Republica Moldova încep să depindă mai puțin de finanțarea de la buget și atrag tot mai multe fonduri din donațiile cetățenilor. Este una dintre concluziile unui raport prezentat de Promo-LEX, care analizează modul în care au fost finanțate formațiunile politice în 2025.
Deputata Partidului Nostru, Elena Grițco, cere explicații privind amânarea construcției Spitalului Regional Bălți: Sănătatea nu trebuie să devină victima calculelor politice
Declarațiile ministrului Sănătății privind renunțarea, fie și temporară, la construcția noului Spital Regional Bălți sunt o veste extrem de îngrijorătoare pentru sute de mii de oameni din nordul Republicii Moldova. Cu această reacție a venit deputata Partidului Nostru, Elena Grițco, într-o postare publicată pe rețelele de socializare.