Președintele Maia Sandu a avut o discuție telefonică cu Premierul Poloniei, Donald Tusk

Șeful statului a avut o convorbire telefonică cu premierul Poloniei, Donald Tusk, înaintea preluării de către Polonia a Președinției Consiliului Uniunii Europene.

publicat de Vadim Ungureanu
vineri, 27 decembrie 2024, 21:45
MS DT

Discuțiile au vizat prioritățile Republicii Moldova pentru accelerarea procesului de aderare la Uniunea Europeană, inclusiv deschiderea grupurilor de capitole de negocieri, avansarea debursării fondurilor din Planul de Creștere pentru Moldova, eliminarea cotelor pentru exporturile unor produse agricole și abolirea completă a taxelor de roaming dintre Republica Moldova și UE.

De asemenea, aderarea Moldovei la zona unică de plăți în euro (SEPA) rămâne un obiectiv important, facilitând tranzacțiile financiare și sprijinind mediul de afaceri. Aceste măsuri vor aduce beneficii concrete cetățenilor, prin oportunități economice sporite, costuri de transfer mai mici și o integrare mai strânsă cu piața economică europeană.

Cei doi lideri au abordat și subiecte privind relațiile bilaterale, cooperarea economică, sprijinul polonez pentru dezvoltarea Moldovei și aspectele legate de securitatea regională. Polonia rămâne un partener de încredere al Moldovei în parcursul european și în consolidarea stabilității în regiune.

Deputata Partidului Nostru, Elena Grițco, cere explicații privind amânarea construcției Spitalului Regional Bălți: Sănătatea nu trebuie să devină victima calculelor politice

Declarațiile ministrului Sănătății privind renunțarea, fie și temporară, la construcția noului Spital Regional Bălți sunt o veste extrem de îngrijorătoare pentru sute de mii de oameni din nordul Republicii Moldova. Cu această reacție a venit deputata Partidului Nostru, Elena Grițco, într-o postare publicată pe rețelele de socializare.