Un tânăr s-a înecat într-un lac din Sîngerei, după ce a consumat alcool

O persoană și-a pierdut viața în timpul scăldatului într-un bazin acvatic din orașul Sângerei după ce a consumat alcoolul. Cazul a fost înregistrat în seara zilei de 17 august 2025, la ora 16:51.

publicat de Veronica Ciortan
marți, 19 august 2025, 11:34
Un tânăr s-a înecat într-un lac din Sîngerei, după ce a consumat alcool

Ajunși la fața locului, angajații IGSU au stabilit că un bărbat a intrat în apă și nu a mai ieșit la mal. Pentru intervenții de căutare subacvatică, a fost solicitată echipa de scafandrieri din cadrul Direcției Regionale Căutare-Salvare nr. 2 din municipiul Bălți.

Către ora 19:09, în urma lucrărilor de căutare efectuate, corpul bărbatului înecat, în vârstă de 29 de ani, a fost depistat la o distanță de aproximativ 30 m de la mal și extras de către scafandrierii Inspectoratului.

De asemenea, s-a stabilit că, înainte de a intra în apă, acesta ar fi consumat băuturi alcoolice.

În total, de la începutul anului 2025, 49 de persoane, inclusiv 7 minori, și-au pierdut viața în bazinele acvatice din țară.

Concediile suplimentare pentru vechime în sectorul public vor fi eliminate din 2027. Ce alte modificări sunt propuse

Angajații din sectorul public nu vor mai beneficia de concedii suplimentare acordate pentru vechimea în muncă, iar concediile de odihnă vor fi calculate în zile lucrătoare și nu în zile calendaristice. Modificările fac parte dintr-un pachet de reforme prezentat de ministra Muncii și Protecției Sociale, Natalia Plugaru, și ministrul Finanțelor, Andrian Gavriliță.