Igor Grosu a efectuat o vizită de lucru în raionul Căușeni. În ultimii ani, acolo s-a investit în modernizarea spitalului, a stației de epurare și în reabilitarea drumului Căușeni – Cimișlia
Președintele Parlamentului, Igor Grosu, a efectuat o vizită de lucru în raionul Căușeni. Șeful legislativului s-a întâlnit cu primarii și directorii de instituții și a discutat despre investițiile făcute până acum în zonă, precum și despre proiectele care urmează să fie implementate în perioada următoare.
Doar în ultimii doi ani, în raionul Căușeni, au fost investite peste 70 de milioane de lei prin intermediul programelor „Satul European” și „Satul European Expres”. De asemenea, a fost modernizat spitalul raional. Mai exact, a fost creat un centru primar de AVC, un centru de colposcopie conectat video cu specialiștii de la Chișinău. Mai mult decât atât, a fost renovat și Centrul Perinatologic, care a fost dotat cu ventilatoare, mese de resuscitare, tomograf computerizat, ultrasonografe moderne, o ambulanță de tip A.
În timpul discuțiilor, Președintele Parlamentului a menționat că peste 120 de milioane de lei urmează a fi investiți prin intermediul Programului „Satul European 2”, precum și prin programul național de împădurire. Proiectele vor fi implementate în 21 de localități din raion. „E nevoie ca în continuare să muncim așa încât să mărim aceste fonduri pentru a ajunge în fiecare sat și să creăm o infrastructură locală modernă”, a adăugat Igor Grosu.
Investițiile făcute în raion au vizat și infrastructura – a fost modernizată stația de epurare a apei și, în prezent, este în proces de reparație tronsonul de drum R26, care face legătura dintre Căușeni și Cimișlia. Șantierul a fost vizitat de Președintele Parlamentului. Anterior, drumul care trecea prin localitățile Zaim, Sălcuța și Taraclia era impracticabil. Acum, lucrările de reparație sunt gata în proces de 70 % și acestea cuprind reparația capitală a 7 kilometri de drum, construcția a două poduri și reabilitarea accesului pentru zeci de gospodării. Acesta va fi dat în exploatare anul viitor. „Avem un plan foarte clar – Moldova să fie conectată la infrastuctura europeană, iar în toată țara să avem drumuri naționale și regionale ca în Uniunea Europeană”, a accentuat Președintele Parlamentului.
Agenda șefului legislativului a inclus și vizita în satul Săiți din raion, unde Igor Grosu a avut o discuție cu cetățenii. Oamenii au vorbit despre beneficiile rezultate din proiectele implementate. Acolo, a fost renovată casa de cultură, centrul medicilor de familie și gimnaziul-grădiniță. La fel, prin intermediul Programului „Satul European 2” este planificată conectarea la apă a mai multor gospodării din localitate. Oamenii din Săiți mai spun că este necesară și renovarea drumului care face legătura dintre satul lor și orașul Căușeni. „Am văzut o comunitate unită, implicată și care vor condiții de trai mai bune. De aceea, se gândesc, ca pe viitor să înceapă procesul de amalgamare voluntară cu satele din vecinătate, pentru a beneficia de mai multe fonduri europene, prin care vor dezvolta, în continuare, localitățile și vor oferi condiții mai bune de trai tuturor cetățenilor”, a menționat Președintele Parlamentului, Igor Grosu.
(VIDEO) Corpul de Control al premierului Alexandru Munteanu a demisionat
Corpul de Control al premierului a demisionat în această dimineață. Anunțul a fost făcut de prim-ministrul Alexandru Munteanu, în cadrul ședinței cabinetului de miniștri.
CEDO a înregistrat oficial cererea depusă de PLDM cu privire la privarea formațiunii de posibilitatea efectivă de a participa la competiția electorală
Partidul Liberal Democrat din Moldova informează opinia publică despre faptul că Curtea Europeană a Drepturilor Omului a înregistrat oficial cererea depusă de PLDM împotriva Republicii Moldova, atribuindu-i numărul de dosar 30421/25. Cererea vizează neadmiterea PLDM în procesul electoral aferent alegerilor parlamentare din 28 septembrie 2025 și privarea formațiunii de posibilitatea efectivă de a participa la competiția electorală.
Ministerul Sănătății emite aviz negativ pentru politica bugetar fiscală. Argumentele lui Emil Ceban
Ministerul Sănătății a emis aviz negativ la politica bugetar-fiscală. Urmare a reglementărilor, se va aplica 20% la medicamente, în anul 2027.