Un soldat din Armata Națională a murit subit în cazarmă

Un soldat în termen din Armata Națională a decedat subit astăzi, în jurul orelor 13:00. Potrivit informației oferite de Centrul operațional de comandă al Armatei Naționale, militarul și-ar fi pierdut cunoștința în cazarmă în timpul pauzei.

publicat de Vadim Ungureanu
joi, 20 martie 2025, 14:35
solda5

„Medicul unității a acordat imediat primul ajutor medical, ulterior solicitând ambulanța de serviciu. Medicii sosiți la faţa locului au constatat decesul subit al tânărului”, precizează Ministerul Apărării.

O comisie specială a Armatei Naționale efectuează o cercetare de serviciu privind circumstanțele incidentului. Cauzele decesului urmează a fi stabilite de către medicii legiști. Totodată, instituția de apărare a informat organele abilitate şi a transmis toate materialele referitoare la cazul dat.

Soldatul a fost încorporat în serviciul militar în termen în vara anului 2024.

Ministerul Apărării exprimă sincere condoleanțe familiei soldatului decedat și va oferi tot sprijinul necesar elucidării acestui caz regretabil.