O femeie a murit, după ce a fost lovită de un automobil într-o suburbie a Chișinăului

O femeie a murit în drum spre spital, după ce a fost victima unui accident rutier. Tragedia a avut loc în această dimineață în jurul orei 10:15, pe o stradă din localitatea Frumușica, din municipiul Chișinău.

publicat de Vadim Ungureanu
marți, 18 iunie 2024, 14:23
accident

Potrivit poliției, un bărbat de 33 de ani, conducând o Dacia Logan, în afara trecerii pietonale, a tamponat o femeie de 66 de ani, care, preliminar traversa carosabilul neregulamentar. 

În urma accidentului rutier victima a fost transportată la spital, iar în urma traumatismelor primite a decedat. 

Supus testului alcoolscopic s-a constatat că șoferul nu se afla în stare de ebrietate.

Pe cazul a fost pornită  o cauză penală  pentru încălcarea regulilor de securitate a circulaţiei sau de exploatare a mijloacelor de transport de către persoana care conduce mijlocul de transport soldat cu decesul unei persoane.