Usatîi: „În loc să se plimbe prin lume, guvernarea trebuie urgent să convoace Comisia pentru Situații Excepționale, Consiliul Suprem de Securitate și să prevină colapsul din țară!”

„Astăzi, președintele Maia Sandu, în loc să se plimbe și să susțină România, Georgia ori “Ecuadorul”, trebuie să aibă grijă de interesul național! Avem o situație de criză în țară. Recean ne liniștește că lumina se va deconecta doar pentru câteva ore pe zi”, susține liderul Partidului Nostru, Renato Usatîi.

publicat de Vadim Ungureanu
luni, 9 decembrie 2024, 12:13
RU

„De urgență trebuie convocate Comisia Situații Excepționale și Consiliul Suprem de Securitate. Să vedem dacă spitalele, grădinițele, școlile au numărul necesar de generatoare. Să nu ajungem la situația când oamenii își pierd viața deoarece instituțiile medicale nu sunt asigurate cu generatoare. Faptul că și-a dat demisia Parlicov nu ajută la nimic. Țara merge spre colaps. La fel ca la începutul războiului din Ucraina, când Maia Sandu a adunat liderii politici pentru consultări, trebuie să o facă și acum. Să propună toți soluții. Și eu aș participa la această ședință. Toți cetățenii din țară, proeuropeni, proruși, unioniști, absolut toți pot rămânea fără lumină”, concluzionează Usatîi.

Usatîi mai menționează că a așteptat ca Președintele R.Moldova, Maia Sandu, să-l sune pe Zelenschi și să negocieze ca să fie prelungit contractul de tranzit. Iar socialiștii, dacă se declară patrioți, să plece la Gazprom să negocieze livrarea gazelor.

„Interesele personale trebuie lasate acum la o parte și trebuie să apărăm interesul național al Republicii Moldova”, mai declară politicianul/