Minut de reculegere în Parlament, în memoria lui ex-viceguvernatorului BNM, Arcadie Albu

În debutul ședinței Legislativului de joi, 18 iulie, deputații au ținut un minut de reculegere în memoria lu Arcadie Albu. Fostul viceguvernator al Băncii Naționale a Moldovei (BNM), Arcadie Albu, s-a stins din viață vineri, 12 iulie.

publicat de Vadim Ungureanu
joi, 18 iulie 2024, 12:16
par

„A fost un tânăr remarcabil, care s-a întors din diaspora în țară ca să contribuie la dezvoltarea țării. A avut un rol esențial în lansarea proiectelor cum ar fi MIA și la depunerea dosarului la aderarea Moldovei la zona unică de plăți europene. Mai importante decât aceste proiecte sunt bunătatea și energia pe care a lăsat-o Arcadie oamenilor. Ne exprimăm profund recunoștința”, a susținut deputatul radu Marian.

Arcadie Albu a ocupat funcția de viceguvernator al Băncii Naționale a Moldovei în perioada 1 martie 2022 – 31 decembrie 2023. În acest timp, Albu a contribuit semnificativ la implementarea politicilor monetare și la asigurarea stabilității financiare a Republicii Moldova.

Transferându-și cunoștințele și viziunea europeană dobândite în activitatea sa la instituții internaționale, precum Bank for International Settlements (Basel, Elveția), a adus o contribuție inestimabilă la reformarea sectorului financiar-bancar din Republica Moldova.

Serghei Ivanov – Fermierii suspendă protestele după discuțiile din Parlament, dar avertizează că vor reveni în stradă dacă promisiunile nu vor fi respectate

Deputatul Partidului Nostru și președintele Comisiei parlamentare pentru agricultură și industrie alimentară, Serghei Ivanov, a declarat că fermierii au decis să înceteze acțiunile de protest și blocajele organizate în ultimele zile, după discuțiile purtate la Parlament cu președintele Legislativului, Igor Grosu. Totodată, agricultorii au transmis un avertisment clar că vor reveni la proteste dacă angajamentele asumate de autorități nu vor fi respectate.