Ministerul Economiei are un nou secretar de stat, iar Agenția de Securitate Cibernetică - director

Mihai Lupașco a fost eliberat din funcția de secretar de stat al Ministerului Dezvoltării Economice și Digitalizării, în baza cererii de demisie, după ce a fost numit director la Agenția de Securitate Cibernetică. Deciziile în acest sens au fost aprobate miercuri, 13 martie, în cadrul ședinței de Guvern.

publicat de Vadim Ungureanu
miercuri, 13 martie 2024, 10:43
gov

Totodată, Cătălina Plinschii a fost numită în funcția de secretar de stat al Ministerului Dezvoltării Economice și Digitalizării.

Plinschii este licențiată în științe ale Educației, Universitatea de Stat, și în Drept Economic European, Universitatea Alexandru Ion-Cuza, Iași. A participat la mai multe programe de formare profesională în inovație la universități precum Stanford și Harward, dar și schimburi de experiență în țări europene

Plinschi și-a început activitatea în 2019, activând în cadrul Asociației Naționale pentru Turism Receptor și Intern și Fundației Startup Moldova, fiind în centrul inovației și dezvoltării antreprenoriale din Moldova.

Ea s-a alăturat echipei Ministerului Dezvoltării Economice și Digitalizării în calitate de consilier pe domeniul transformării digitale în Iunie 2023, fiind responsabilă de agenda digitală a ministerului.

(VIDEO) Aliona Drăgănel: Reforma „Restart”, în domeniul Asistenței Sociale, a transferat responsabilități către Chișinău fără acoperire financiară

Șefa interimară a Direcției generale asistență medicală și socială, Aliona Drăgănel, a declarat că reforma sistemului de asistență socială „Restart” a pus o presiune financiară suplimentară asupra municipiului Chișinău, prin delegarea unor competențe fără resursele necesare pentru exercitarea acestora.