Felcer bătut de doi indivizi băuți, iar șoferul ambulanței, lovit în cap și aruncat într-un șanț, la Călărași
O echipă de medici de pe ambulanță a fost bătută cu cruzime de doi indivizi băuți cărora au vrut să le acorde ajutor medical.. Cazul a avut loc duminică, 14 iulie, în jurul orei 02:30, în localitatea Nișcani, raionul Călărași.
Un tânăr de 26 ani a solicitat Serviciul de Asistență Medicală Urgentă Prespitalicească pe motivul „plagă la antebraț”. Echipa AMU a ajuns în 9 minute la adresa indicată, lângă un izvor, unde a depistat doi bărbați în stare de ebrietate. La întrebarea „Ce s-a întâmplat?” felcerul echipei a fost agresat de către solicitant, iar la cererea de a se urca în ambulanță pentru examinare a fost lovit cu pumnii și picioarele la cap”, se arată în comunicatul emis de CNAMUP.
Ulterior, în ajutor i-a venit șoferul ambulanței, care a fost lovit în cap și aruncat într-un șanț. Indivizii au fugit într-o direcție necunoscută, iar felcerul în stare gravă a reușit să solicite ajutor.
„Membrii echipei SAMU Călărași au fost preluați de urgență de colegii săi și spitalizați cu diverse traumatisme. După acest incident terifiant, echipa s-a ales cu următoarele consecințe grave: Felcerul – Traumă cranio-cerebrală. Comoție cerebrală gr. I. Fractură închisă a oaselor nasului. Epistaxis. Contuzia urechii pe stânga. Infirmierul – Contuzia țesuturilor moi a antebrațului. Șoferul ambulanței – Contuzia mandibulei pe stânga. Contuzia țesuturilor moi a antebrațului drept”, menționează sursa citată.
La fața locului a fost chemat un echipaj de poliție. Oamenii legii continuă investigarea cazului și urmează să stabilească toate circumstanțele.
Centrul Național de Asistență Medicală Urgentă Prespitalicească (CNAMUP) condamnă orice act de agresiune și violență, asupra echipelor de asistență medicală urgentă, care sunt la datorie non-stop și îndeplinesc în situații dificile munca.
Amintim că caz similar s-a întâmplat la Dubăsrii Vechi. O angajată a Serviciului Asistență Medicală Urgentă (SAMU) a fost lovită cu pumnul în față de către un pacient în stare de ebrietate.
141 de străini, implicați în infracțiuni pe teritoriul Moldovei timp de jumătate de an. Care sunt cele mai frecvente
În perioada 1 ianuarie – 31 mai 2026, în Moldova s-au înregistrat 54 de infracțiuni, în care au fost implicați 141 de cetățeni străini. Conform informațiilor obținute de Realitatea, printre cele mai frecvente fapte ilicite se numără organizarea migrației ilegale, escrocheriile cibernetice și traficul de influență.
(VIDEO) Femeie lasată fără sute de mii de lei de „ofițere de ocazie” SIS, la Ungheni
Polițiștii din Ungheni investighează o escrocherie complexă în care o femeie de 53 de ani a pierdut sute de mii de lei.
Poliția Națională acuză un deputat de faptul că ar fi accidentat cu tractorul un polițist, la Ștefan Vodă
Poliția documentează un incident produs, astăzi, în raionul Ștefan Vodă. În timpul intervenției oamenilor legii la un caz de blocare a carosabilului, deputatul Sergiu Stefanco a blocat intenționat traseul cu un tractor și nu s-a conformat solicitărilor legale ale poliției. Mai mult, acesta a pus în mișcare utilajul, lovind un polițist cu roata tractorului.