CEC: 15 partide riscă sancțiuni, pentru că nu au depus rapoartele financiare
Mai multe partide politice nu au prezentat la Comisia Electorală Centrală (CEC) raportul privind gestiunea financiară pentru primul semestru al anului 2024. Autoritatea susține că dintre 64 de formațiuni, 49 au depus în termenii stabiliți darea de seamă, scrie realitatea.MD.
Alte 15 partide nu și-au îndeplinit obligațiile și nu a depus documentele referitoare la starea financiară. Este vorba despre:
- Partidul Socialist din Moldova;
- Partidul Politic Partidul Oamenilor Muncii;
- Partidul Social Democrat;
- Partidul Politic „Noua opțiune istorică”;
- Partidul „Moldova Unită – Eдиная Молдова”;
- Partidul Conservator;
- Partidul Regiunilor din Moldova;
- Partidul Politic „Forța de Alternativă și de Salvare a Moldovei”;
- Partidul Politic Mișcarea Reformei Sociale;
- Partidul Politic „Unitate”;
- Partidul Politic Partidul „Fenix Moldova”;
- Partidul Politic Partidul Reîntregirii Naţionale „Acasă”;
- Partidul Politic „Partidul Stânga Europeană”;
- Partidul Politic „Partidul Legii și Dreptății”;
- Partidul Politic Uniunea Centristă din Moldova.
CEC a pornit procese contravenționale împotriva persoanelor cu funcție de răspundere din cadrul partidelor și/sau persoanelor juridice. Pentru încălcarea prevederilor referitoare la raportarea financiară acestea riscă avertismente sau amendă în valoare maximă de 400 de unități convenționale.
Totodată, Comisia Electorală Centrală a sesizat Ministerul Justiției, pentru a întreprinde acțiuni în vederea limitării activității partidelor care nu au depus la CEC rapoartele financiare pentru anul 2023 și pentru primul semestru al anului 2024. Acestea sunt Partidul Politic Partidul Oamenilor Muncii, Partidul Social Democrat, Partidul Politic „Noua Opțiune Istorică”, Partidul „Moldova Unită – Eдиная Молдова”, Partidul Conservator, Partidul Regiunilor din Moldova, Partidul Politic Mișcarea Reformei Sociale.
Doi candidați la funcția de director Moldtelecom. Cine sunt aceștia
Concursul pentru ocuparea funcției de Director general al S.A. „Moldtelecom” a trecut la o nouă etapă. Comisia de selectare informează că, în urma examinării dosarelor depuse, au fost admiși la etapa următoare a concursului candidații Viorel Motorniuc și Andrei Preașcă.
Marcel Bolboaca-Negru, numit atașat al apărării în cadrul Ambasadei SUA în Republica Moldova
Marcel Bolboaca-Negru este noul atașat al apărării al Ambasadei SUA în Republica Moldova. Anunțul a fost făcut pe pagina oficială a misiunii diplomatice la Chișinău. El a declarat că este onorat să își înceapă mandatul în Republica Moldova și că își propune să contribuie la consolidarea cooperării bilaterale în domeniul apărării și securității.
UE reduce ritmul negocierilor de aderare: Doar două noi clustere pentru Republica Moldova și Ucraina până la vară
Uniunea Europeană intenționează să deschidă doar două noi clustere de negocieri cu Republica Moldova și Ucraina până la vacanța de vară, deși inițial planul prevedea deschiderea a cinci clustere.