Brigada de Poliție cu Destinație Specială Fulger și-a comemorat camarazii căzuți la datorie
Brigada de Poliție cu Destinație Specială Fulger a Inspectoratului General al Poliției (IGP) și-a comemorat vineri, 28 februarie, eroii căzuți pe câmpul de luptă în războiul de pe Nistru, în cadrul unei ceremonii solemne.
Alături de veteranii care au luptat pentru apărarea țării, la eveniment au participat ministra Afacerilor Interne Daniella Misail-Nichitin, șeful IGP, Viorel Cernăuțeanu, dar și elevii din trei licee din Chișinău, care au asistat la o „Lecție de Istorie vie”, descoperind faptele eroice ale celor și-au sacrificat viața pentru țară, scrie Realitatea.MD.
„Brigada de Poliție cu Destinație Specială Fulger prin curajul său a scris istoria libertății țării noastre în 1992, iar noi vedem îl astăzi, după 33 de ani, cum Fulger continuă să fie scutul nostru care ne protejează de provocări și ne ține uniți împotriva răului. Pentru că în toți acești ani, Fulger a demonstrat curaj, devotament și loialitate față de țară. Prin sacrificiul și determinarea continuă a luptătorilor Fulger, sunteți un simbol al siguranței și oamenii, mereu pregătiți să fiți primii la datorie.
Astăzi suntem aici să-i cinstim pe cei căzuți la datorie și să le arătăm că nu uităm pe nimeni. Le aduce recunoștință celor care au scris această istorie cu faptele lor și le dorim succes celor care duc mai departe această misiune de onoare”, a declarat ministra Daniella Misail-Nichitin.

Potrivit MAI, peste 600 de angajați ai BPDS Fulger au participat la luptele de pe Nistru, dintre care 32 au murit pe câmpul de luptă.
Amintim că duminică, 2 martie, se împlinesc 33 de ani de la începutul războiului de pe Nistru. Cu acestă ocazie, Grupul de presă Realitatea a lansat campania „Istoria vie a Moldovei”.
Omagiu pentru polițiștii care au murit la Sîngerei. Toate autospecialele din țară vor porni simultan girofarele
Poliția Națională informează că, în semn de recunoștință, reculegere și profund respect față de memoria celor doi polițiști care și-au pierdut viața, ieri, în urma unui grav accident produs în timpul exercitării atribuțiilor de serviciu, astăzi, la ora 09:00, toate autospecialele de poliție din țară, indiferent de locul în care se află sau de misiunea desfășurată, vor porni simultan semnalele acustice pentru un moment de comemorare.
Agresiune asupra unui minor la Cahul, stopată de intervenția carabinierilor
În timpul misiunilor de menținere și asigurare a ordinii publice în municipiul Cahul, angajații DR „Sud” au intervenit operativ după ce un bărbat a sesizat că fiul său minor este agresat fizic de un grup de tineri.
Operațiunea „Girofar” a fost lansată de Poliție la nivel național
Începând de astăzi 23 iunie și până la 26 iunie, polițiștii INSP desfășoară, la nivel național, operațiunea „GIROFAR”, având drept scop sporirea disciplinei în trafic și prevenirea accidentelor rutiere.