Un șofer din Florești riscă o amendă usturătoare, după ce a fost prins beat criță la volan
Un șofer riscă amendă de până la 125 000 de lei, închisoare de la 1 la 3 ani sau anularea dreptului de a conduce mijloace de transport, după ce a fost prins conducând prin satul Cașunca, raionul Florești, în stare de ebrietate. Incidentul a fost înregistrat noaptea trecută.
Fiind testat alcoolscopic, rezultatele testului a arătat că bărbatul de 38 de ani avea o concentrație de 1.15 mg/l în aerul expirat. Mașina a fost ulterior ridicată și dusă la parcarea specială, transmite Realitatea.MD.
Potrivit informației oferite de Poliția Națională, în ultimele 24 de ore, oamenii legii au înlăturat de la volan 18 șoferi aflați sub influența alcoolului.
(VIDEO) Peste 20 de percheziții într-un dosar de spălare de bani de 13,5 milioane de lei
Ofițerii de investigații din cadrul INI, în comun cu procurorii PCCOCS, au deconspirat o schemă de spălare de bani de aproximativ 13,5 milioane lei, care ar proveni din evaziune fiscală și contrabandă cu mărfuri spre comercializare.
Doi polițiști, răniți grav în urma unui accident, la Sîngerei
Doi polițiști de patrulare, care activau pe traseul R 6, în satul Grigorăuca din raionul Sîngerei, au fost loviți violent de un Volkswagen, condus de un bărbat.
Avocat din Chișinău, cercetat de CNA pentru trafic de influență. Ar fi pretins 10.000 de euro pentru eliberarea unui deținut
Ofițerii Centrului Național Anticorupție (CNA), în comun cu procurorii Procuraturii municipiului Chișinău, au efectuat astăzi acțiuni de urmărire penală într-un dosar de trafic de influență.