(VIDEO) „Schimbarea aici și acum!”Jurnalista Natalia Morari candidează pentru funcția de Președinte al R.Moldova

Jurnalista Natalia Morari a anunțat în cadrul unui breifing de presă că va candida independent pentru funcția de Președinte al R.Moldova, la alegerile din această toamnă.

publicat de Vadim Ungureanu
joi, 18 iulie 2024, 10:13
Morari

 „Mi-am dedicat ultimii 15 ani luptei împotriva răului. Fiecare politician care urma era mai rău decât precedentul. Țara noastră s-a schimbat și nu înspre bine. Astăzi, principalul sentiment care domină este disperarea. Politicienii noștri nici măcar nu ascund că nu pot face nimic pentru țară. 

Putem înflori ca un nou miracol economic, există destul exemple în lume. Avem nevoie de viziune, voință, hotărâre. Nu suntem un popor blestemat, putem scăpa de capcana sărăciei, moldovenii au reușit și au ieșit în față... Să ne dorim, să facem un pas decisiv înainte către o viață nouă. 

Trebuie să ne concentrăm pe rezolvarea problemelor interne. Văzând cum totul revine într-un cerc vechi, unde puterea devine un scop în sine, iar oamenii continuă să sufere de sărăcie și promisiuni goale, nu pot rămâne deoparte. Nu am urmărit o carieră politică, dar înțelegerea faptului că actualii candidați nu vor aduce schimbări, m-a determinat să acționez. Am decis să-mi înaintez candidatura la funcția de președinte în calitate de candidat independent”, a spus Natalia Morari.

Morari susține că prioritatea sa vor fi interesele cetățenilor: „Moldova are nevoie de schimbări adevărate, radicale, care să ne îmbunătățească viața aici și acum”.


Amintim că până acum, despre intenția de a candida la prezidențiale au anunțat ex-bașcana UTA Găgăuzia, Irina Vlah, fopstul procuror general Alexandr Stoianoglo, ex-premierul Ion Chicu, Renato Usatîi, Maia Sandu, Tudor Ulianovschi și Andrei Năstase.


 

Serghei Ivanov – Fermierii suspendă protestele după discuțiile din Parlament, dar avertizează că vor reveni în stradă dacă promisiunile nu vor fi respectate

Deputatul Partidului Nostru și președintele Comisiei parlamentare pentru agricultură și industrie alimentară, Serghei Ivanov, a declarat că fermierii au decis să înceteze acțiunile de protest și blocajele organizate în ultimele zile, după discuțiile purtate la Parlament cu președintele Legislativului, Igor Grosu. Totodată, agricultorii au transmis un avertisment clar că vor reveni la proteste dacă angajamentele asumate de autorități nu vor fi respectate.