O fetiță s-a născut în ambulanță, în Taraclia

Echipa de asistență medicală urgentă din Taraclia a avut parte de o intervenție deosebită, fiind alături de parturientă în cel mai special moment din viața oricărei femei. Datorită intervenției rapide și asistenței medicale de urgență acordate cu grijă și siguranță, o fetiță a văzut lumina zilei în ambulanță.

publicat de Veronica Ciortan
luni, 7 iulie 2025, 16:11
O fetiță s-a născut în ambulanță, în Taraclia

La data de 6 iulie 2025, ora 07:47, o femeie de 37 de ani din orașul Taraclia a solicitat intervenția ambulanței pe motivul „Sarcina III la 37 săptămâni, contracții uterine”. Echipa SAMU Taraclia a intervenit la solicitare în 6 minute și a preluat de urgență pacienta. 

În timpul transportării la spital, a survenit nașterea, la ora 08:07 s-au auzit primele țipete de bucurie în ambulanță. Datorită intervenției echipei AMU, s-a născut pe lume o fetiță de aproximativ 2,5 kg, cu scor Apgar 8-9 puncte. Ulterior, lăuza și micuța au fost preluați de specialiștii Maternității din cadrul IMSP Spitalul Raional Ceadîr-Lunga.

Șeful FLYONE: Am cerut explicații autorităților, dar nu am primit niciun răspuns

Proprietarul și persoana care controlează operatorul aerian FLYONE, Vladimir Cebotari, susține că a fost surprins de decizia Consiliului pentru Examinarea Investițiilor de Importanță pentru Securitatea Statului (CEIISS), prin care au fost respinse investițiile companiei și s-a dispus aplicarea clauzei de schimbare a controlului în termen de 90 de zile.