Îngrijorați de securitatea Europei, norvegienii vin la Chișinău

Norvegia își sporește prezența în Moldova, relatează IPN cu referință la presa norvegiană, care în contextul deciziei țării scandinave de a deschide o ambasadă la Chișinău îl citează ieri, 4 februarie, pe ministrul de externe Espen Barth Eide că „războiul Rusiei împotriva Ucrainei amenință securitatea întregii Europe”.

publicat de Vadim Ungureanu
luni, 5 februarie 2024, 07:57
Norvegia

După mărirea numărului de personal diplomatic în țările învecinate cu Rusia, inclusiv România, Lituania și Ucraina, Norvegia își propune acum să deschidă prima sa misiune diplomatică în Moldova. Eide a adăugat că „nimic nu sugerează că războiul se va încheia în curând” și că atât Ucraina, cât și Moldova vecină „vor avea nevoie de ajutorul nostru pentru anii următori”.

Norvegia a contribuit deja cu sute de milioane de coroane pentru a sprijini eforturile Moldovei de a ajuta un „număr imens” de refugiați ucraineni pe care i-a primit, de a-și susține economia și de a implementa reforme democratice, deoarece caută, de asemenea, o cooperare mai strânsă cu țările europene din vestul hotarelor sale. O parte din fondurile deja trimise în Moldova au fost folosite și pentru a ajuta la plata salariilor angajaților din sectorul public din Republica Moldova, și pentru a sprijini aprovizionarea țării cu gaze pe timp de iarnă.

„Înființarea unei misiuni diplomatice trimite un semnal clar al sprijinului nostru în acest moment critic pentru Moldova și Europa”, a spus Eide, în timp ce guvernul norvegian a anunțat și mai mult sprijin militar și economic pentru Ucraina. După invadarea Ucrainei, Rusia a fost privită, din ce în ce mai mult, ca o amenințare pentru țările vecine, în special, pentru cele care au ieșit din fosta Uniune Sovietică.

(VIDEO) Aliona Drăgănel: Reforma „Restart”, în domeniul Asistenței Sociale, a transferat responsabilități către Chișinău fără acoperire financiară

Șefa interimară a Direcției generale asistență medicală și socială, Aliona Drăgănel, a declarat că reforma sistemului de asistență socială „Restart” a pus o presiune financiară suplimentară asupra municipiului Chișinău, prin delegarea unor competențe fără resursele necesare pentru exercitarea acestora.