(FOTO) Progres în cadrul proiectului TETRA: ședință de lucru cu reprezentanții DTRA
Poliția de Frontieră a organizat o ședință de lucru, în data de 25 iulie 2025, cu reprezentanții Agenției pentru Apărare și Reducere a Amenințărilor (Defense Threat Reduction Agency – DTRA), în cadrul căreia a fost evaluat stadiul de implementare a proiectului strategic TETRA, dedicat modernizării sistemului de comunicații speciale al Poliției de Frontieră.
Pe parcursul întrevederii, părțile au confirmat că lucrările se desfășoară în conformitate cu graficul stabilit, iar rezultatele preliminare demonstrează o abordare eficientă și orientată spre atingerea obiectivelor planificate.
De asemenea, în cadrul discuțiilor au fost abordate aspecte conexe provocărilor operaționale cu care se confruntă Poliția de Frontieră în contextul unui mediu regional de securitate instabil. În acest sens, reprezentanții instituției au evidențiat necesitățile prioritare privind dezvoltarea capabilităților tehnice și operaționale, precum și cele legate de instruirea și formarea personalului, în scopul sporirii securității la frontieră.
La finalul reuniunii, ambele părți și-au reconfirmat angajamentul ferm de a realiza în termeni optimi și la standarde înalte toate activitățile planificate în cadrul proiectului TETRA, subliniind importanța parteneriatului bilateral în fortificarea securității și stabilității în regiune.
Agresiune asupra unui minor la Cahul, stopată de intervenția carabinierilor
În timpul misiunilor de menținere și asigurare a ordinii publice în municipiul Cahul, angajații DR „Sud” au intervenit operativ după ce un bărbat a sesizat că fiul său minor este agresat fizic de un grup de tineri.
Operațiunea „Girofar” a fost lansată de Poliție la nivel național
Începând de astăzi 23 iunie și până la 26 iunie, polițiștii INSP desfășoară, la nivel național, operațiunea „GIROFAR”, având drept scop sporirea disciplinei în trafic și prevenirea accidentelor rutiere.
Contrabandă cu iz de cafea! Vameșii au descoperit saci cu cafea, fără acte de proveniență
Saci cu cafea solubilă și o pompă industrială de 50.000 de lei, transportate fără acte de proveniență, au fost depistate de vameși în urma unor controale.