Un șofer ucrainean de TIR a vrut să mituiască un echipaj INSP, ca să nu-l amendeze pentru încălcarea regimului de temperatură, la Ungheni

Un cetățean al Ucrainei a fost denunțat de un echipaj al INSP, după ce ar fi încercat să-i mituiască. Incidentul a avut loc astăzi, în localitatea Semeni, din raionul Ungheni.

publicat de Vadim Ungureanu
joi, 11 iulie 2024, 21:14
Tir

Potrivit surselor, echipajul MAI 9946 al INSP, au tras pe dreapta un TIR de marca DAF, la volanul căruia se afla un ucrainean în vârstă de 58 de ani, pentru încălcarea regimului de temperatură.

În timpul ce agenții de patrulare îi întocmeau procesul-verbal cu privire la contravenție, ucraineanul originar din Liov a lăsat în mașina poliției o bancnotă de 50 de euro.

Polițiștii l-au prevenit de urmările legale pentru dare de mită, însă acesta a insistat să lase banii în mașină, iar aggenții de patrulare au solicitat organele abilitate pentru a documenta cazul și l-au denunțat pe ucrainean.

Reamintim că IGP a anunțat anterior despre restricțiile de circulație pentru mașinile de mare tonaj pe timp de caniculă❗

Se interzice circulația pe drumurile naționale a mijloacelor de transport de mare tonaj, cu greutatea totală de peste 20 de tone. Restricția este valabilă pentru zilele în care se prognozează o temperatură a aerului ce depășește +30°C, între orele 10:00 și 20:00.

Aceste interdicții au scopul prevenirii deteriorării drumurilor publice și nu vizează transportul de călători, cel de produse alimentare sau mașinile aflate în misiune pentru situaţii excepţionale.

Șoferii de camioane sunt îndemnați să circule noaptea, când temperaturile sunt mai scăzute.