Maia Sandu efectuează o vizită de lucru la Bruxelles pentru întrevederi cu noua conducere a instituțiilor europene
În perioada 10-11 decembrie, președinta Maia Sandu va efectua o vizită de lucru la Bruxelles pentru a se întâlni cu noua conducere a instituțiilor europene.
Potrivit Serviciului de presă al Președinției, șeful statului va avea întrevederi cu președintele Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, președintele Consiliului European, António Costa, președintele Parlamentului European, Roberta Metsola, și Înaltul Reprezentant al Uniunii Europene pentru Afaceri Externe și Politica de Securitate, Kaja Kallas. Vizita reflectă angajamentul reînnoit al Republicii Moldova de a avansa pe calea aderării la Uniunea Europeană, și de a crește nivelul de trai al cetățenilor printr-o cooperare strânsă cu partenerii europeni.
Președintele Maia Sandu va discuta despre integrarea economiei Republicii Moldova în piața unică europeană, atragerea investițiilor, finanțarea proiectelor de infrastructură și sprijinirea întreprinderilor mici și mijlocii, pentru a crea locuri de muncă bine plătite și a îmbunătăți viața oamenilor.
Pe agenda vizitei se află și continuarea reformelor în justiție, combaterea corupției și consolidarea statului de drept. Președintele Sandu va pune, de asemenea, accent pe securitatea energetică și asigurarea unor surse de energie stabile pentru toți locuitorii. În cadrul vizitei, este planificată și o întrevedere cu Secretarul General al Organizației Tratatului Atlanticului de Nord (NATO), Mark Rutte, unde vor fi abordate relațiile dintre Republica Moldova și NATO, un parteneriat de 30 de ani, precum și aspecte legate de securitatea regională.
Ministerul Sănătății emite aviz negativ pentru politica bugetar fiscală. Argumentele lui Emil Ceban
Ministerul Sănătății a emis aviz negativ la politica bugetar-fiscală. Urmare a reglementărilor, se va aplica 20% la medicamente, în anul 2027.
Anastasia Taburceanu pleacă de la Moldatsa și promite să restituie sporurile salariale
Anastasia Taburceanu a anunțat că și-a depus cererea de eliberare din funcție și că va restitui toate sumele încasate sub formă de sporuri și adaosuri la salariul de bază pe perioada în care a activat în cadrul instituției.
Raport Promo-LEX privind finanțarea partidelor: Mai multe donații de la cetățeni și cheltuieli neraportate
Partidele politice din Republica Moldova încep să depindă mai puțin de finanțarea de la buget și atrag tot mai multe fonduri din donațiile cetățenilor. Este una dintre concluziile unui raport prezentat de Promo-LEX, care analizează modul în care au fost finanțate formațiunile politice în 2025.