(VIDEO) S-a pornit în România cu trei genți pline ochi cu țigări, dar vameșii i-au stricat călătoria

A tăinuit circa 3000 pachete de țigări pentru a le transporta ilicit, însă a fost depistat de Echipele Mobile ale Vămii. În baza informațiilor operative, ofițerii Echipelor mobile, în conlucrare cu funcționarii postului vamal Cahul și inspectorul Centrului chinologic au supus verificărilor un mijloc de transport de model “Mercedes-Benz Sprinter”, ce avea 3 pasageri la bord.

publicat de Vadim Ungureanu
joi, 6 iunie 2024, 14:03
țigări

În rezultatul acțiunilor de control, în compartimentul marfar, printre bagajele transportate au fost depistate 2986 pachete cu țigări de diferite mărci, cu timbru de acciz al Republicii Moldova, tăinuite în scopul transportării ilicite.

Documentat pe caz este șoferul, un bărbat cu dublă cetățenie (MDA/ROU), în vârstă de 34 de ani.

sursa video: Serviciul Vamal


Țigările au fost indisponibilizate, iar investigațiile pe caz continuă.