Președintele Parlamentului, Igor Grosu, a avut o întrevedere de rămas-bun cu ambasadorul Ucrainei, Marko Şevcenko

Președintele Parlamentului, Igor Grosu, a avut o întrevedere de rămas-bun cu ambasadorul Ucrainei, Marko Şevcenko. Șeful legislativului i-a mulțumit diplomatului ucrainean pentru buna relație stabilită pe durata mandatului său în Republica Moldova.

publicat de Vadim Ungureanu
marți, 23 iulie 2024, 16:58
Grosu

„Au fost patru ani complicați, marcați de pandemie și de un război nemilos al Federației Ruse în Ucraina, însă ne-am unit eforturile și am asigurat pacea și siguranța atât a moldovenilor, cât și a ucrainenilor. În toți acești ani, am reușit să organizăm mai multe evenimente comune cu implicarea deputaților, a oamenilor de cultură, a refugiaților, dar și să votăm legi care să le îmbunătățească șederea ucrainenilor la noi”, a subliniat Președintele Parlamentului.

În cadrul discuțiilor au fost trecute în revistă și prioritățile setate pentru perioada imediat următoare. „Cu certitudine, drumul nostru comun este de a face parte din marea familie europeană”, a menționat Președintele Parlamentului, Igor Grosu.