Președintele Parlamentului, Igor Grosu, a avut o întrevedere de rămas-bun cu ambasadorul Ucrainei, Marko Şevcenko
Președintele Parlamentului, Igor Grosu, a avut o întrevedere de rămas-bun cu ambasadorul Ucrainei, Marko Şevcenko. Șeful legislativului i-a mulțumit diplomatului ucrainean pentru buna relație stabilită pe durata mandatului său în Republica Moldova.
„Au fost patru ani complicați, marcați de pandemie și de un război nemilos al Federației Ruse în Ucraina, însă ne-am unit eforturile și am asigurat pacea și siguranța atât a moldovenilor, cât și a ucrainenilor. În toți acești ani, am reușit să organizăm mai multe evenimente comune cu implicarea deputaților, a oamenilor de cultură, a refugiaților, dar și să votăm legi care să le îmbunătățească șederea ucrainenilor la noi”, a subliniat Președintele Parlamentului.
În cadrul discuțiilor au fost trecute în revistă și prioritățile setate pentru perioada imediat următoare. „Cu certitudine, drumul nostru comun este de a face parte din marea familie europeană”, a menționat Președintele Parlamentului, Igor Grosu.
Doi candidați la funcția de director Moldtelecom. Cine sunt aceștia
Concursul pentru ocuparea funcției de Director general al S.A. „Moldtelecom” a trecut la o nouă etapă. Comisia de selectare informează că, în urma examinării dosarelor depuse, au fost admiși la etapa următoare a concursului candidații Viorel Motorniuc și Andrei Preașcă.
Marcel Bolboaca-Negru, numit atașat al apărării în cadrul Ambasadei SUA în Republica Moldova
Marcel Bolboaca-Negru este noul atașat al apărării al Ambasadei SUA în Republica Moldova. Anunțul a fost făcut pe pagina oficială a misiunii diplomatice la Chișinău. El a declarat că este onorat să își înceapă mandatul în Republica Moldova și că își propune să contribuie la consolidarea cooperării bilaterale în domeniul apărării și securității.
UE reduce ritmul negocierilor de aderare: Doar două noi clustere pentru Republica Moldova și Ucraina până la vară
Uniunea Europeană intenționează să deschidă doar două noi clustere de negocieri cu Republica Moldova și Ucraina până la vacanța de vară, deși inițial planul prevedea deschiderea a cinci clustere.