(VIDEO) Maia Sandu va dona premiul „buclucaș” oferit de către Primăria Timișoara
Președintele Maia Sandu va dona cei 30 000 de euro oferiți în calitate de premiu de către Primăria Timișoara la începutul anului curent. Declarația a făcută de către aceasta la postul public de televiziune Moldova1.
,,Premiul ,,Timișoara pentru valori europene" mi-a fost oferit de un juriu format din oameni pe care eu îi respect și de aceea eu l-am acceptat. Banii în că nu au ajuns. În momentul în care vom avea o claritate în privința donației pe care urmează să o fac... Voi face o donație unei organizații de caritate. Dar deocamdată banii sunt încă la Timișoara", a declarat Maia Sandu în această seară, în cadrul emisiunii ,,Bună seara", realizată de Mircea Surdu.
Sandu a respins zvonurile potrivit cărora nu ar putea să primească acești bani. Mai mult, Sandu spune că a primit și anterior un premiu bănesc, pe care l-a fel l-ar fi donat, lucru care, deși a fost anunțat public, nu a stârnit atâtea reacții. Președinta este de părere că criticile au fost stârnite intenționat de Moscova, ținând cont că 2024 este un an electoral.
„Există un răspuns dat de CNA care spune că este permis. (…) Am mai primit un premiu acum 2 ani, oferit de o organizație din Norvegia, care a fost donat unei organizații care se ocupă de problemele de sănătate ai copiilor. Am anunțat și atunci public, doar că atunci nu a fost un an electoral, iar Kremlinul nu a comentat”, a mai declarat Maia Sandu.
Amintim că, pe 13 ianuarie 2024, Maia Sandu a primit premiul „Timișoara Pentru Valori Europene”, care vine însoțit de 30 de mii de euro.
Deputata Partidului Acțiune și Solidaritate (PAS) Olesea Stamate, președintă a Comisiei juridice, numiri și imunități, a declarat pe 17 ianuarie la emisiunea Rezoomat la Rlive TV că legislația nu permite ca șefa statului să accepte un astfel de premiu.
Pe 18 ianuarie, purtătoarea de cuvânt a Președinției, Irina Gotisan-Sotnic, a precizat că administrația prezidențială a expediat un demers către Centrul Național Anticorupție în care a solicitat clarificări cu privire la premiul de 30 000 euro. Aceasta a adăugat că, din punctul de vedere al instituției, astfel de premii nu reprezintă un cadou.
Mai târziu, CNA a declarat că președinta poate să primească premiul de 30 de mii euro.
(VIDEO) Scandal în Parlament: Costiuc și Carp și-au dorit unul altuia pușcărie. „Musca se învârte în jurul unei cușme”
Lilian Carp și Vasile Costiuc au făcut un schimb acid de replici în Parlament și, într-un final, și-au dorit unul celuilalt răspundere penală pentru presupuse ilegalități. Totul a început cu întrebarea adresată de Costiuc referitor la un dosar mai vechi, în care este vizat.
Ion Ceban propune organizarea unui referendum privind reforma administrației publice locale. Proiectul a fost depus în Parlament
Lideru (MAN), Ion Ceban, a depus în Parlament un proiect de hotărâre privind organizarea unui referendum republican consultativ pe tema reformei administrației publice locale. Potrivit inițiativei legislative, referendumul ar urma să aibă loc la 27 septembrie 2026.
(VIDEO) Aliona Drăgănel: Reforma „Restart”, în domeniul Asistenței Sociale, a transferat responsabilități către Chișinău fără acoperire financiară
Șefa interimară a Direcției generale asistență medicală și socială, Aliona Drăgănel, a declarat că reforma sistemului de asistență socială „Restart” a pus o presiune financiară suplimentară asupra municipiului Chișinău, prin delegarea unor competențe fără resursele necesare pentru exercitarea acestora.