(VIDEO) Ion Ceban va ataca în instanță ministra română de Externe. Îi numește declarațiile absurde și halucinante
Primarul Chișinăului, Ion Ceban, anunță că va ataca în instanță ministra Afacerilor Externe din România. Oficialul a declarat halucinante afirmațiile șefei diplomației de peste Prut, care spunea că Bucureștiul nu este obligat să îi ofere explicații despre interdicția pe care i-a impus-o.
Ceban a calificat declarațiile făcute de Țoiu drept lipsite de diplomație, absurde și halucinant. Primarul a dat indicații juriștilor să identifice soluții, pentru a demara un proces de judecată, scrie Realitatea.MD.
„Am văzut declarațiile halucinante, aș spune eu,ale ministrei de Externe a Românieiîn privința mea. Declarații noi, în acest sens,că nu trebuie să dea explicații. Confirmă o dată în plus faptul că este o comandă politică la mijloc. (…) Sunt de-a dreptul, absurde, nu corespund realității. (…) Rog colegii de la Departamentul Juridic ca să vedem cum poate fi atacată în instanța de judecată pentru prostiile pe care le-a vorbit în spațiu public și manipulările de-a dreptul halucinante pe care le-a transmis”, a spus Ceban.
Diplomația română a anunțat pe 9 iulie că Ion Ceban și alte două persoane din Republica Moldova au interdicție de a intra în România și în spațiul Schengen. În presă s-a scris că ceilalți doi cetățeni vizați ar fi Natalia Morari și Vasile Tarlev.
Fermierii protestează din nou: cer modificarea proiectului politicii fiscal-bugetare pentru 2027
Fermierii din mai multe regiuni ale țării au protestat miercuri, ieșind cu tehnică agricolă pe principalele trasee naționale și continuând seria acțiunilor începute la mijlocul lunii iunie. Aceștia contestă unele prevederi ale proiectului politicii fiscal-bugetare pentru anul 2027 și cer menținerea cotei actuale a TVA în agricultură, introducerea plăților directe pe hectar și rambursarea integrală a accizei la motorină, transmite IPN.
Mașinile dotate cu sistemul eCall vor apela automat 112 în cazul accidentelor rutiere grave
În cazul unui accident rutier grav, mașinile dotate cu sistemul eCall vor apela automat numărul unic de urgență 112, fără intervenția șoferului sau a pasagerilor. Sistemul este conectat la senzorii de la bordul vehiculului care detectează impactul și declanșează apelul. Apelul va putea fi inițiat și manual, prin apăsarea unui buton instalat la bordul automobilului.
Guvernul va acorda ajutor financiar familiilor polițiștilor decedați la Sângerei
Familiile polițiștilor decedați la Sîngerei vor primi ajutor material, în valoare de câte 1 milion de lei, bani alocați din Fondul de rezervă al Guvernului. Decizia a fost aprobată, astăzi, de Executiv.