IGP: Timp de 5 luni din cauza vitezei au murit 28 de persoane, iar altele 275 au fost rănite

O șoferiță va rămâne cel puțin pentru o lună fără dreptul de a conduce mijloace de transport, după ce a depășit limita de viteză într-o localitate, anunță IGP.

publicat de Vadim Ungureanu
joi, 30 mai 2024, 12:45
IGP

Polițiștii din nordul țării au stopat o Skoda condusă de o femeie de 37 de ani din Bălți. Aceasta se deplasa prin satul Sadovoe, municipiul Bălți, cu viteza de 118 km/h.  

„Șoferița urmează să fie sancționată cu amendă de până la 2500 de lei, cu suspendarea dreptului de a conduce vehicule de la 30 până la 45 de zile”, se arată în comunicatul IGP:

 Conform aceluiași comunicat, doar de la începutul anului în țară au avut loc 203 accidente rutiere din cauza depășirii limitei de viteză. În consecință 28 persoane au decedat, iar altele 275 au fost traumatizate.