IGP: Timp de 5 luni din cauza vitezei au murit 28 de persoane, iar altele 275 au fost rănite
O șoferiță va rămâne cel puțin pentru o lună fără dreptul de a conduce mijloace de transport, după ce a depășit limita de viteză într-o localitate, anunță IGP.
Polițiștii din nordul țării au stopat o Skoda condusă de o femeie de 37 de ani din Bălți. Aceasta se deplasa prin satul Sadovoe, municipiul Bălți, cu viteza de 118 km/h.
„Șoferița urmează să fie sancționată cu amendă de până la 2500 de lei, cu suspendarea dreptului de a conduce vehicule de la 30 până la 45 de zile”, se arată în comunicatul IGP:
Conform aceluiași comunicat, doar de la începutul anului în țară au avut loc 203 accidente rutiere din cauza depășirii limitei de viteză. În consecință 28 persoane au decedat, iar altele 275 au fost traumatizate.
Avocatul Poporului s-a sesizat în cazul deținutului ucis de un polițist de la IP Călărași
Avocatul Poporului, Ceslav Panico, s-a sesizat în legătură cu decesul unui deținut, în incinta Judecătoriei Strășeni. Acesta și- pierdut viața în urma unui incident în care a fost implicată escorta poliției.
(VIDEO) Tâlhari cu ghinion în Chișinău. Au amenințat cu cuțitul două persoane, dar oricum nu au găsit nimic bun furat
Trei tineri de 19, 20 și 25 de ani, originari din Chișinău, raioanele Șoldănești și Hîncești, au fost reținuți de polițiștii sectorului Centru, fiind suspectați de comiterea unei tâlhării în capitală.
Focuri de armă la Judecătoria Strășeni, după ce un deținut a vrut să evadeze
Un deținut a fost rănit mortal, după ce a încercat să evadeze în timă ce era escortat la Judecătoria Strășeni. Individul în vârstă de 23 de ani, condamnat pentru huliganism, se afla sub escorta angajaților Inspectoratului de Poliție Călărași.