Ce s-a constatat în urma controalelor inopinate la agenții economici din Chișinău, care deversează ape uzate
Pe parcursul săptămânii curente, Apă-Canal Chișinău a efectuat 3 controale inopinate la agenții economici care deversează ape uzate. În rezultat au fost depistate 2 deversări de ape uzate în salvă.
În acest context, s-a luat decizia ca agenții economici care au efectuat deversări în salvă cu concentrații maximal depășite de 10 ori, vor fi monitorizați în continuare, cu ulterioare măsuri iar după caz, riscă să fie deconectați de la serviciile publice de alimentare cu apă și canalizare, transmite Realitatea.MD.
Furnizorul de apă menționează că în continuare, primordial va intensifica verificările agenților economici care deversează ape uzate cu concentraţii majorate de poluanţi.
În acest sens, a fost aprobat un plan de acțiuni cu privire la combaterea fenomenului deversării apelor uzate cu concentrații majorate de poluanți, respectarea normelor privind calitatea apelor, desfășurarea verificărilor la agenții economici, dar și prelevarea probelor de ape uzate de la consumatorii non-casnici.
Reprezentanții Apă-Canal Chișinău atenționează că agenții economici care deversează ape cu concentraţii majorate de poluanţi, vor primi prescripții prin care sunt avertizaţi despre necesitatea strigentă de a nu deversa în sistemul public de canalizare ape uzate cu concentraţii majorate, de poluanți.
La fel, conform normelor legale vor avea un termen, ce nu depășește 10 zile pentru a înlătura neconformitățile înregistrate. De menționat, că agenții economici care nu se vor conforma și după prelevarea repetată a probelor, vor primi aviz de deconectare de la serviciile de alimentare cu apă și canalizare.
Încă doi copii s-au înecat, la Drochia și Nisporeni
Doi copii au murit, după ce s-au înecat în seara zilei de 25 iunie curent în bazinele acvatice din raioanele Drochia și Nisporeni.
Accident grav în Italia: O femeie din Republica Moldova, lovită de un taxi pornit fără șofer
O moldoveancă a ajuns în stare foarte gravă la spital, după ce a fost lovită de un taxi scăpat de sub control pe un trotuar din centrul Romei, capitala Italiei.
Caz de tortură: Un fost polițist din Chișinău, condamnat la închisoare. Ce i-a făcut unui bărbat
Un fost subofițer superior al Batalionului de Patrulare și Reacționare Operativă din cadrul Direcției de Poliție a municipiului Chișinău a fost condamnat la patru ani de închisoare pentru tortură. Instanța a dispus executarea pedepsei într-un penitenciar de tip semi-închis și i-a interzis să ocupe funcții publice timp de șase ani.