O ucraineancă a murit, după ce s-a aruncat în gol de la etajul 14 al unui bloc de locuințe din Chișinău
O femeie a murit, după ce s-ar fi aruncat în gol de la etajul superior al unui bloc de locuințe. Tragedia a avut loc în amiza zilei de ieri, 11 martie, în jurul orei 12:20, pe strada Calea Ieșilor, din sectorul Buiucani al capitalei. Sursele PulsMedia.MD susțin că victima este o femeie în vârstă de 40 de ani, refugiată din Ucraina.
Solicitată telefonic, Natalia Stati, ofițerul de presă al Poliției Capitalei, a confirmat informația pentru PulsMedia.MD și a declarat că femeia s-ar fi aruncat în gol de la balconul comun, de la etajul 14 al blocului de locuințe.
„În urma impactului cu solul, femeia a murit până la venirea ambulanei. Medicul-legist care a examinat cadavrul, preliminar nu a depistat semne de moarte violentă în afară de cele care au fost provocate în urma căderii”, a precizat Stati.
Potrivit reprezentantului Poliției Capitalei, femeia nu a lăsat niciun bilețel de adio, iar soțul ei ar fi declarat polițiștilor că în ultima perioadă femeia se afla în depresie, dar nu cunoaște motivele.
Oamenii legii au inițiat un proces penal în acest caz pentru a stabili toate circumstanțele în care s-a produs tragedia, dar și motivele care au făcut-o pe femeie să recurgă la acest gest disperat.
Control mai strict în construcții: verificări electronice și raportări trimestriale pentru specialiști
Guvernul a aprobat astăzi modificări legislative ce vizează controlul calității în sectorul construcțiilor. Ajustările țin de verificarea mai riguroasă a documentației de proiect, expertiza tehnică a proiectelor și construcțiilor, precum și atestarea mai multor categorii de specialiști în construcții.
UPDATE // IGP confirmă cazul angajatului BPDS Fulger împușcat
UPDATE // Poliția Națională a confirmat faptul că un angajat al BPDS Fulger a fost rănit cu un foc de armă, despre care a scris PulsMedia.MD cu referire la surse.
Studenții vor trebui să declare dacă au folosit inteligența artificială la redactarea lucrărilor universitare
Studenții vor trebui să declare dacă au folosit inteligența artificială la redactarea lucrărilor de licență, masterat și doctorat, dar și în alte activități academice. Prevederea se regăsește în Regulamentul-cadru privind integritatea academică în instituțiile de învățământ superior, aprobat miercuri de Guvern.