Tentativă de corupere dejucată la Punctul de trecere a frontierei „Leușeni”

Pe parcursul săptămânii curente, polițiștii de frontieră din cadrul Punctului de trecere a frontierei de stat „Leușeni-Albița” au manifestat integritate denunțând un act de corupere.

publicat de Vadim Ungureanu
vineri, 1 august 2025, 11:54
PF

Incidentul a avut loc în timpul efectuării controlului de frontieră, când un cetățean moldovean în vârstă de 36 de ani, pasager într-un autocar cu destinația Spania, a fost supus verificărilor în linia a doua. În portmoneul personal, polițistul de frontieră a descoperit două acte de identitate care prezentau semne rezonabile de falsificare – un permis de conducere și o carte de identitate.

Pentru a evita documentarea faptei, bărbatul a încercat să ofere mijloace bănești polițistului de frontieră, cu scopul de a scăpa de răspundere. 

Polițistul de frontieră a refuzat mijloacele financiare. Cazul a fost denunțat și documentat, iar persoana care a oferit mijloace bănești a fost reținută pentru 72 de ore. 

Percheziții CNA, la Taraclia. Președintele raionului și alți doi funcționari, suspectați de trucare a licitațiilor și abuz de serviciu

Ofițerii Centrului Național Anticorupție și procurorii Procuraturii municipiului Cahul desfășoară astăzi percheziții într-o cauză penală pornită pe faptul unor presupuse acțiuni abuzive comise de președintele raionului Taraclia, în complicitate cu președintele Comisiei construcții și un specialist în domeniul achizițiilor publice.