O pensionară a ajuns la spital, după ce a căzut în beci, la Călărași

O persoană a ajuns la spital cu mai multe traumatisme, după ce ar fi căzut în propriul beci. Incidentul a avut loc în amiaza zilei, în jurul orei 11:30, în localitatea Vălcineț, din raionul Călărași, susțin sursele PulsMedia.MD.

publicat de Vadim Ungureanu
miercuri, 26 iunie 2024, 17:29
beci

Potrivit surselor, victima s-a dovedit a fi o femeie de 76 de ani. Dânsa ar fi încercat să intre în beciul casei sale, însă din motive necunoscute și-a pierdut echilibrul și s-a răsturnat pe scări.

Dânsa a fost găsită zăcând în beci de către vecinii săi, care au solicitat imediat intervenția unui echipaj medical. În urma căderii, bătrâna s-a ales cu o hematomă și plagă la cap, dar și cu brațele fracturate.

Victima a fost transportată la spital pentru a i se acorda ajutorul medical necesar.

Concediile suplimentare pentru vechime în sectorul public vor fi eliminate din 2027. Ce alte modificări sunt propuse

Angajații din sectorul public nu vor mai beneficia de concedii suplimentare acordate pentru vechimea în muncă, iar concediile de odihnă vor fi calculate în zile lucrătoare și nu în zile calendaristice. Modificările fac parte dintr-un pachet de reforme prezentat de ministra Muncii și Protecției Sociale, Natalia Plugaru, și ministrul Finanțelor, Andrian Gavriliță.