R.Moldova găzduiește Reuniunea anuală a miniștrilor afacerilor externe din statele membre ICE

Republica Moldova găzduiește în perioada 21 - 22 noiembrie, Reuniunea anuală a miniștrilor afacerilor externe din statele membre ale Inițiativei Central Europene (ICE). Țara noastră a deținut Președinția în cadrul ICE pe parcursul anului curent.

publicat de Anatol Chirilov
marți, 21 noiembrie 2023, 13:56
ICE

După Reuniune, vicepremierul Nicu Popescu, vice-ministrul afacerilor externe al Republicii Albania, Besart Kadia și secretarul general al Inițiativei Central Europene Roberto Antonione vor susține declarații de presă.

Evenimentul va avea loc miercuri, 22 noiembrie, la sediul Ministerului Afacerilor Externe și Integrării Europene, la ora 12:00. 

Declarațiile de presă vor putea fi urmărite în regim online și pe pagina Facebook a Ministerului Afacerilor Externe şi Integrării Europene.

(VIDEO) Aliona Drăgănel: Reforma „Restart”, în domeniul Asistenței Sociale, a transferat responsabilități către Chișinău fără acoperire financiară

Șefa interimară a Direcției generale asistență medicală și socială, Aliona Drăgănel, a declarat că reforma sistemului de asistență socială „Restart” a pus o presiune financiară suplimentară asupra municipiului Chișinău, prin delegarea unor competențe fără resursele necesare pentru exercitarea acestora.