Ghimpu, după ce a ieșit de la Președinție: Ce facem dacă vine Putin cu tancuri? Vovc vrea bloc la parlamentare

Platforma DA vrea un bloc comun cu formațiunile pro-europene la parlamentare din 2025, Mihai Ghimpu tot cu gândul la unire rămâne, iar PSDE susține organizarea referendumului privind integrarea europeană a Moldovei. Formațiunile au vorbit despre viziunile pe care le au despre scrutin cu președinta, în timpul consultărilor la care au fost invitați membrii lor, scrie Realitatea.MD.

publicat de Vadim Ungureanu
joi, 8 februarie 2024, 17:28
Ghipu

Liga Orașelor și Comunelor, Partidul Schimbării și Platforma DA vor să candideze de comun la parlamentare și invită să li se alăture în cadrul blocului și alte formațiuni pro-europene.

„Cel mai important lucru pentr4u integrare europeană sunt alegerile parlamentare din 2025. Acela va fi testul, dacă vom avea majoritate proeuropeană”, a justificat intenția Liviu Vovc.

Mihai Ghimpu a menționat că optează pentru integrarea Moldovei în UE, prin reunire cu România. Conform lui, o asemenea decizia ne va oferi și protecție, deoarece astfel putem deveni parte a unui stat membru NATO.

„Când vrei să faci un lucru nobil, nu contează când și cum. (…) Oricum, Partidul Liberal vede o integrare mai rapidă și mai bună prin unire cu România. Ai și NATO. E foarte bun drumul ăsta, dar nu-i apărat. Dacă într-o zi vine Putin cu tancurile lui, ce facem?”, a declarat liberalul.

Mai conchis în declarații a fost președintele PSDE, Ion Sula. Conform lui, formațiunea și-a exprimat poziția în cadrul consultărilor și este de acord să susțină referendumul, însă nu în aceeași zi cu prezidențialel.

„Exercițiu binevenit. Am avut posibilitatea să ne expunem părerea. PSDE și-a exprimat poziția, că este de acord să susțină acest referendum, dar nu în aceeași zi cu alegerile prezidențiale. Ne-am simțit astăzi la un fapt deja împlinit. Totuși, președinta ne-a spus că așteaptă o decizie de la Curtea Constituțională. Există riscul ca acest referendum să nu fie validat”, a spus Sula.

(VIDEO) Aliona Drăgănel: Reforma „Restart”, în domeniul Asistenței Sociale, a transferat responsabilități către Chișinău fără acoperire financiară

Șefa interimară a Direcției generale asistență medicală și socială, Aliona Drăgănel, a declarat că reforma sistemului de asistență socială „Restart” a pus o presiune financiară suplimentară asupra municipiului Chișinău, prin delegarea unor competențe fără resursele necesare pentru exercitarea acestora.