Semafoarele de la sensul giratoriu de pe Calea Basarabiei vor fi testate sâmbătă

Sâmbătă se vor testa semafoarele de la sensul giratoriu de la intersecția străzilor Varnița, Ismail și Calea Basarabiei. Pe 15 februarie, acestea vor fi conectate între orele 10:00 și 17:00.

publicat de Veronica Ciortan
vineri, 14 februarie 2025, 19:16
Semafoarele de la sensul giratoriu de pe Calea Basarabiei vor fi testate sâmbătă

Polițiștii vor fi interveni la fața locului, pentru a dirija traficul. Astfel, oamenii legii intenționează să prevină formarea ambuteiajelor, dar totodată anunță că mizează pe atenția și responsabilitatea șoferilor, scrie Realitatea.MD.

Potrivit Poliției Naționale, semafoarele sunt necesare la acest nod rutier pentru a diminua aglomerația în intersecție, a reduce numărul de accidente și a crește nivelul de siguranță.

Semafoarele au fost instalate la sensul giratoriu de pe str. Ismail în noiembrie 2024, iar autoritățile anunțau că acestea urmează să fie puse în funcțiune la începutul anului 2025. Măsura este parte componentă a unui proiecte de modernizare a nodului rutier.