Intoxicație alimentară la un liceu din Chișinău. 65 de persoane au ajuns la spital, iar alta se află în reanimare
65 de elevi, printre care și un angajat al școlii au ajuns la spital, după ce s-au intoxicat cu alimente. Cazul a fost întregistrat la Licerul Teoretic Republican „Aristotel” din municipiul Chișinău.
„65 de elevi din clasele a X-XII-a și un angajat al instituției de învățământ au prezentat semne clinice de boală. Majoritatea elevilor au fost depistați activ.
La moment, 20 de elevi și angajatul instituției sunt internați pentru tratament specializat: 14 copii și angajatul liceului la IMSP Spitalul Clinic de Boli Infecțioase „Toma Ciorbă”, iar 6 copii la IMSP Spitalul Clinic Municipal de Boli Contagioase pentru Copii, inclusiv un copil în secția de reanimare”, transmite Ministerul Sănătății, citat de Realitate.MD.
Sursa citată menționează că starea acestora este satisfăcătoare, iar a celui din reanimare – gravă, dar stabilă.
„Conform rezultatelor anchetei epidemiologice, s-a stabilit că primele semne de boală printre elevii afectați (slăbiciune generală, dureri în abdomen, febră 37,1-39,6℃, vomă și diaree) au apărut pe data de 17 septembrie 2024, începând cu ora 15:00. O parte dintre elevi care prezentau semne de boală diareică acută au plecat la domiciliu însoțiți de părinți”, comunică MS.
Ulterior, după acest caz, inspectorii Agenției Naționale pentru Siguranța Alimentelor (ANSA) au inițiat un control inopinat.
„Au fost prelevate probele diurne, existente la unitate, în vederea determinării indicilor microbiologici, potențiali declanșatori ai toxiinfecției alimentare: bacterii coliforme, Enterobacteriaceae, Listeria monocytogenes, Salmonella. Până la finalizarea anchetei epidemiologice cantina și-a sistat activitatea”, transmite ANSA.
La Liceul Teoretic Republican „Aristotel” învață 362 de elevi din diferite teritorii administrative ale Republicii Moldova, repartizați în XII clase liceale, iar în cămin locuiesc 132 de elevi. Cazul este în atenția Ministerului Sănătății (MS).
(VIDEO) A încercat să obțină zeci de mii de lei de la o femeie de 89 de ani. Tânăr de 20 de ani, reținut la Bălți
Un tânăr de 20 de ani a fost reținut de polițiștii din Bălți, fiind suspectat că făcea parte dintr-o grupare care punea în aplicare escrocherii prin metoda „ruda implicată în accident”.
Vehicule dezmembrate și cu termenul de aflare în țară depășit, descoperite în cadrul unui control vamal
În urma unei acțiuni de control desfășurate de ofițerii Echipelor mobile ale Serviciului Vamal, au fost depistate mai multe mijloace de transport în stare parțial dezmembrată, introduse anterior pe teritoriul Republicii Moldova sub regim vamal de admitere temporară.
(VIDEO) Zeci de mii de euro, găsiți de vameși într-o ladă frigorifică, la Leușeni
Ofițerii Serviciului Vamal, sub conducerea Procuraturii pentru Combaterea Criminalității Organizate și Cauze Speciale, au deconspirat o tentativă de contrabandă cu 168.800 de euro într-un microbuz care transporta colete din Irlanda.