O femeie a primit arsuri în urma unui incendiu provocat din cauza sobei

O femeie a primit arsuri pe suprafața corpului în urma unui incendiu izbucnit în locuință. Preliminar s-a stabilit că flăcările au izbucnit în urma încălcării regulilor antiincendiare la exploatarea sobei de încălzit, transmite Inspectoratul General pentru Situații de Urgență (IGSU).

publicat de Veronica Ciortan
miercuri, 19 martie 2025, 20:14
O femeie a primit arsuri din cauza unui incendiu provocat din cauza sobei

Cazul a avut loc într-o gospodărie din satul Roșu, raionul Cahul. Flăcările au cuprins mai multe bunuri materiale din interiorul locuinței cu suprafața totală de 32 m2. La fața locului a ajuns o echipă de pompieri și salvatori.

În urma incendiului, proprietara locuinței, o femeie în vârstă de 68 de ani, a primit arsuri ușoare de gradul I pe suprafața corpului. La fața locului a ajuns o echipă de medici, care a acordat primul ajutor specializat victimei, fără necesitatea de a fi spitalizată.

În urma cercetărilor efectuate s-a stabilit că incendiul cel mai probabil ar fi izbucnit din cauza suprasolicitării sobei de încălzit, care a provocat aprinderea mobilierului aflat în preajmă. Alte circumstanțe urmează a fi stabilite de organele de resort.

Potrivit datelor statistice ale IGSU de la începutul anului 2025 au fost înregistrate 447 de incendii în urma cărora 43 de persoane au decedat.