Peste 3000 de șoferi „vânați” de INSP în weekend

Polițiștii de patrulare au fixat și documentat peste #3100_de_conducători_auto care au comis abateri rutiere în trafic.

publicat de Vadim Ungureanu
luni, 9 decembrie 2024, 12:03
IGP

Cele mai grave încălcări depistate rămân a fi:

✅️33 de șoferi au fost înlăturați de la volanul autoturismului, fiind depistați conducând în stare de ebrietate;

✅️1556 au primit amendă pentru depășirea limitei de viteză;

✅️644 au ignorat indicatoarele rutiere de prioritate și semnalele de interzicere a semafoarelor; 

✅️568 au oprit vehiculul în locuri interzise; 

✅️173 conduceau mijlocul de transport fără a fi supus reviziei tehnice anuale și în lipsa poliței de asigurare de răspundere civilă auto; 

✅️65 conduceau mijlocul de transport fără a avea cuplată centura de siguranță; 

✅️121 au fost amendați pentru neacordarea priorității legale pietonilor sau cicliştilor. 

Inspectorii de patrulare au intervenit în 355 de cazuri, solicitări parvenite la Serviciul Unic 112.