Cetățenii care folosesc aplicația Taito în scopul coruperii electorale vor fi sancționați, avertizează șeful IGP

Cernăuțeanu a precizat că Poliția R. Moldova a informat atât administrația Telegram-ului, cât și platforma „Taito” despre faptul că aceasta este utilizată în Moldova cu scopul de a corupe alegătorii, însă nu a primit deocamdată niciun răspuns.

publicat de Veronica Ciortan
marți, 5 august 2025, 10:11
Cetățenii care folosesc aplicația Taito în scopul coruperii electorale vor fi sancționați, avertizează șeful IGP
„Am informat, pentru a nu fi acuzați ulterior că, iată, poliția nu ne-a informat, dar a intervenit cu anumite măsuri procesuale de reținere, percheziții și așa mai departe. Am considerat de cuviință ca, în primă fază, să anunțăm, totuși, cetățenii, ca să cunoască despre faptul că sunt manipulați, sunt utilizați, atrași în organizația criminală și de finanțare ilegală pentru scrutinul electoral ce urmează să aibă loc. Cetățenii trebuie să fie informați, pentru a nu spune ulterior că nu au știut”, a declarat Viorel Cernăuțeanu, scrie Realitatea.MD.

Potrivit șefului IGP, oamenii legii documentează în fiecare raion existența grupurilor de inițiativă care ghidează cetățenii pentru a accesa această aplicație.

„Cu siguranță, sunt persoane, sunt măsuri active ale instituțiilor de drept în raport cu persoanele respective. (…) Cu siguranță, persoanele care nu vor înceta aceste acțiuni ilegale vor fi subiecții investigațiilor de mai departe și vor răspunde pentru ilegalitățile admise, din moment ce noi încercăm să informăm și să prevenim”, a spus șeful IGP.

Menționăm că, cetățenilor moldoveni, prin noua formă de finanțare și corupere electorală ilegală, li se promit zeci de mii de lei lunar pentru a participa la acțiuni ilegale. Oamenii legii îndeamnă cetățenii să nu acceseze aplicația și să nu transmită datele personale.

Concediile suplimentare pentru vechime în sectorul public vor fi eliminate din 2027. Ce alte modificări sunt propuse

Angajații din sectorul public nu vor mai beneficia de concedii suplimentare acordate pentru vechimea în muncă, iar concediile de odihnă vor fi calculate în zile lucrătoare și nu în zile calendaristice. Modificările fac parte dintr-un pachet de reforme prezentat de ministra Muncii și Protecției Sociale, Natalia Plugaru, și ministrul Finanțelor, Andrian Gavriliță.