Cel puțin o treime din alegători sunt necesari pentru validarea referendumului
Referendumul republican constituțional din 20 octombrie va fi validat dacă la urne se vor prezenta cel puțin o treime din numărul de alegători înscriși pe listele electorale. Legea se va considera adoptată dacă pentru acesta vor vota majoritatea cetățenilor care au participat la referendum, a declarat pentru IPN șefa Direcției comunicare, relații publice și mass-media a Comisei Electorale Centrale, Rodica Sîrbu, scrie IPN.
Prin organizarea referendumului se propune completarea Constituției cu două alineate noi, care vin să reconfirme identitatea europeană a poporului Republicii Moldova și ireversibilitatea parcursului european al țării. Alegătorul va răspunde cu „Da” sau „Nu” la întrebarea: Susțineți modificarea Constituției în vederea aderării Republicii Moldova la Uniunea Europeană?
Comisia va prezenta Curții Constituționale un raport privind rezultatele referendumului, iar Curtea, în termen de 10 zile, va confirma sau infirma rezultatele plebiscitului.
Legea adoptată prin referendum se publică într-o ediție specială a Monitorului Oficial al Republicii Moldova, iar data adoptării acesteia se consideră ziua desfășurării referendumului republican constituțional.
(VIDEO) Corpul de Control al premierului Alexandru Munteanu a demisionat
Corpul de Control al premierului a demisionat în această dimineață. Anunțul a fost făcut de prim-ministrul Alexandru Munteanu, în cadrul ședinței cabinetului de miniștri.
CEDO a înregistrat oficial cererea depusă de PLDM cu privire la privarea formațiunii de posibilitatea efectivă de a participa la competiția electorală
Partidul Liberal Democrat din Moldova informează opinia publică despre faptul că Curtea Europeană a Drepturilor Omului a înregistrat oficial cererea depusă de PLDM împotriva Republicii Moldova, atribuindu-i numărul de dosar 30421/25. Cererea vizează neadmiterea PLDM în procesul electoral aferent alegerilor parlamentare din 28 septembrie 2025 și privarea formațiunii de posibilitatea efectivă de a participa la competiția electorală.
Ministerul Sănătății emite aviz negativ pentru politica bugetar fiscală. Argumentele lui Emil Ceban
Ministerul Sănătății a emis aviz negativ la politica bugetar-fiscală. Urmare a reglementărilor, se va aplica 20% la medicamente, în anul 2027.