(FOTO) Prima vizită oficială a ministrului german al mediului în Republica Moldova

Ministrul Mediului, Sergiu Lazarencu, s-a întâlnit astăzi la Chișinău pe omologul său german, Carsten Schneider, Ministru Federal al Mediului, Conservării Naturii și Securității Nucleare al Republicii Federale Germania. Aceasta este prima vizită oficială a unui Ministru Federal al Mediului din Germania în țara noastră.

publicat de Veronica Ciortan
joi, 24 iulie 2025, 13:18
(FOTO) Prima vizită oficială a ministrului german al mediului în Republica Moldova

În cadrul întrevederii, cei doi oficiali au discutat despre întărirea cooperării bilaterale în domeniul protecției mediului, sprijinul Germaniei în procesul de integrare europeană a Republicii Moldova și implementarea reformelor în domeniul mediului. 

Ministrul Sergiu Lazarencu a mulțumit omologului său pentru sprijinul constant și substanțial acordat de Germania, în  drumul nostru spre Uniunea Europeană, în special prin pachetul de asistență al Uniunii Europene în valoare de 1,9 miliarde de euro.

„Germania este un partener-cheie pentru Republica Moldova. Acest lucru este confirmat nu doar prin declarații, ci și prin acțiuni concrete. Germania ne-a susținut constant – tehnic, politic și financiar – în procesul nostru de aderare la Uniunea Europeană. Suntem recunoscători pentru acest sprijin generos și continuu în drumul nostru european”, a declarat ministrul Sergiu Lazarencu.

De asemenea, ministrul a subliniat rolul important al Societății Germane pentru Cooperare Internațională (GIZ) și al Băncii de Dezvoltare KfW în finanțarea și implementarea proiectelor  de apă și sanitație, dar și eficientizare energetică a clădirilor publice. Astfel, accesul la apă potabilă, serviciile de salubrizare și eficiența energetică în instituțiile publice din mai multe localități au fost semnificativ îmbunătățite. În plus, a fost oferit un suport substanțial pentru dezvoltarea cadrului legislativ, consolidarea capacităților Ministerului Mediului și avansarea angajamentelor climatice asumate la nivel european.

La rândul său, ministrul Carsten Schneider a exprimat aprecierea pentru colaborarea cu Ministerul Mediului din Republica Moldova și a reafirmat angajamentul Germaniei de a susține în continuare eforturile țării noastre în domeniul protecției mediului și dezvoltării durabile.

Ministerul Mediului își exprimă recunoștința față de Guvernul german pentru sprijinul acordat, care contribuie semnificativ la progresul Republicii Moldova în parcursul său european, inclusiv în domeniul protecției mediului.

(FOTO) Prima vizită oficială a ministrului german al mediului în Republica Moldova
(FOTO) Prima vizită oficială a ministrului german al mediului în Republica Moldova
(FOTO) Prima vizită oficială a ministrului german al mediului în Republica Moldova
(FOTO) Prima vizită oficială a ministrului german al mediului în Republica Moldova
(FOTO) Prima vizită oficială a ministrului german al mediului în Republica Moldova
(FOTO) Prima vizită oficială a ministrului german al mediului în Republica Moldova
(FOTO) Prima vizită oficială a ministrului german al mediului în Republica Moldova
(FOTO) Prima vizită oficială a ministrului german al mediului în Republica Moldova
(FOTO) Prima vizită oficială a ministrului german al mediului în Republica Moldova
(FOTO) Prima vizită oficială a ministrului german al mediului în Republica Moldova
(FOTO) Prima vizită oficială a ministrului german al mediului în Republica Moldova

Omagiu pentru polițiștii care au murit la Sîngerei. Toate autospecialele din țară vor porni simultan girofarele

Poliția Națională informează că, în semn de recunoștință, reculegere și profund respect față de memoria celor doi polițiști care și-au pierdut viața, ieri, în urma unui grav accident produs în timpul exercitării atribuțiilor de serviciu, astăzi, la ora 09:00, toate autospecialele de poliție din țară, indiferent de locul în care se află sau de misiunea desfășurată, vor porni simultan semnalele acustice pentru un moment de comemorare.